Për herë të parë në 71 vjet, kopshti më i bukur i luleve në botë nuk ka vizitorë
Për herë të parë në 71 vjet, kopshti më i bukur i luleve në botë nuk ka vizitorë 20.06.2020 | 09:20
Fotografitë janë jashtëzakonisht mahnitëse
 
Nëse jeni një adhurues i luleve, me siguri keni dëgjuar për Kopshtet magjike Keukenhof në Lisse, Hollandë, të cilat shpesh quhen Kopshti i Evropës, transmeton lajmim.net.
 
Ky kopsht prej 32 hektarësh është quajtur shpesh kopshti më i bukur i pranverës në botë, ku mbillen 7 milion specie të ndryshme çdo vit.
 
Kopshti është i njohur gjerësisht për bollëkun e tij të tulipanëve, por edhe lulet e tjera si hyacinths, daffodils, zambakë, trëndafila, karafila dhe iris janë mbjellë në modele estetikisht të këndshme që shpesh kanë efektin më tërheqës në mendjen e njeriut.
 
Që nga themelimi në 1950, 70 vjet më parë, Keukenhof ka qenë e hapur për turistët për 8 javë në vit gjatë pranverës, duke filluar nga mesi i marsit deri në mesin e majit.
 
Lulet do të ishin në lulëzim të plotë deri në mars, duke hedhur tokat me ngjyrat e tyre mahnitëse të shkëlqyera dhe aromat gjallëruese. Mesatarisht, Keukenhof merr rreth 26 mijë vizitorë në ditë.
 
Kopshtarët janë jashtëzakonisht të përpiktë me modelet me mendje, disa prej të cilave janë lule të mbjella së bashku për të formuar forma më të mëdha të luleve, siç janë tulipanët e preferuar nga tifozët dhe trëndafilat e çajit. /Lajmi.net/
 
 
 
 
 
Ëmbëlsirë e shpejtë nga mollët dhe arrat: Desert perfekt i gatshëm për gjysmë ore! Kombinimi i mollëve dhe i arrave përbën shije të vërtetë.
Recetë: Brokoli me gjizë e hudhra, shumë e shëndetshme Kjo është një recetë e thjeshtë, shumë fantastike dhe e pasur në vlera ushqyese. Përgatitet me
Maska që tërheqë fytyrën më mirë se botoksi Nuk keni nevojë të humbni shumë para për t’u dukur më të rinj!
Smoothie nga limoni dhe jogurti për dobësim dhe metabolizëm të shpejtë Nëse dëshironi të hiqni shpejt dhe shëndetshëm kilogramët nga kofshët dhe stomaku, atëherë ky
Palëpeta gjermane: Brumi më i shijshëm, por më i mira është që mund të jetë i njelmët dhe i ëmbël! Jemi të sigurt që do të kënaqeni në gatimin interesant dhe në shijen e parezistueshme të palëpetave