Dëshmia e gjeneralit Clark në Hagë: Isha i shokuar se si fliste Millosheviqi për krimet në Kosovë
Dëshmia e gjeneralit Clark në Hagë: Isha i shokuar se si fliste Millosheviqi për krimet në Kosovë 26.07.2020 | 11:26
Gjenerali i forcave amerikane në NATO, Wesley Clark, në dëshminë e tij dhënë në vitin 2003 në Tribunalin Ndërkombëtar për Krimet e Luftës në Jugosllavi flet për një bisedë që kishte pasur me Slobodan Millosheviqin gjatë luftës në vitin 1998.
 
Gjenerali Clark në dëshminë e tij tregon se si kishte mbetur plotësisht i habitur me mënyrën se si Millosheviq fliste për vrasjen e shqiptarëve të Kosovës, transmeton lajmi.net.
“Ne e dimë si të merremi me ata vrasës, ata dhunues, ata kriminelë. E kemi bërë edhe më herët. I kemi vrarë të gjithë”, i kishte thënë Millosheviq gjeneralit Clark.
 
E kur Clark e kishte pyetur se kur kishte ndodhur më herët një rast i tillë, Millosheviq i ishte referuar vrasjeve të kryera në Drenicë në vitin 1946.
 
“Isha i shokuar me pasionin me të cilin fliste, vetëm e shikoja”, kishte deklaruar Clark.
 
Kësaj deklarate të Millosheviqit i ishte referuar edhe gjenerali gjerman Naumann gjatë dëshmisë së tij.
 
Gjenerali Clark kishte dëshmuar edhe për takimet që kishte pasur me Miloseviqin gjatë krizës humanitare në Kosovë, në tetor 1998 dhe janar 1999.
 
Këto dëshmi u bënë prova esenciale në lidhje me gjendjen mendore të Miloseviqin, si dhe mbështetën pohimin e prokurorisë se kryerja e krimeve ndaj personave jo-serbë ishte pikërisht qëllimi i Millosheviqit. /Lajmi.net/
Ëmbëlsirë e shpejtë nga mollët dhe arrat: Desert perfekt i gatshëm për gjysmë ore! Kombinimi i mollëve dhe i arrave përbën shije të vërtetë.
Recetë: Brokoli me gjizë e hudhra, shumë e shëndetshme Kjo është një recetë e thjeshtë, shumë fantastike dhe e pasur në vlera ushqyese. Përgatitet me
Maska që tërheqë fytyrën më mirë se botoksi Nuk keni nevojë të humbni shumë para për t’u dukur më të rinj!
Smoothie nga limoni dhe jogurti për dobësim dhe metabolizëm të shpejtë Nëse dëshironi të hiqni shpejt dhe shëndetshëm kilogramët nga kofshët dhe stomaku, atëherë ky
Palëpeta gjermane: Brumi më i shijshëm, por më i mira është që mund të jetë i njelmët dhe i ëmbël! Jemi të sigurt që do të kënaqeni në gatimin interesant dhe në shijen e parezistueshme të palëpetave