Shkrimtarja franceze, Annie Ernaux mori çmimin Nobel për Letërsinë
Shkrimtarja franceze, Annie Ernaux mori çmimin Nobel për Letërsinë 10.10.2022 | 16:16
”Shkrimtarja 82-vjeçare shpërblehet për guximin dhe mprehtësinë klinike me të cilat zbulon rrënjët, distancat dhe kufizimet kolektive të kujtesës personale”, shpjegoi juria e Nobelit.
 
”Është një nder shumë i madh dhe një përgjegjësi”, tha Annie Ernaux për televizionin  kombëtar suedez.
 
Një shkrimtare që fokusohet kryesisht në veprat autobiografike, vepra e saj e parë ka qenë “Les Armoires vides”.
 
Sekretari i Akademisë, Mats Malm tha se nuk kishte mundur të kontaktonte Ernaux me telefon përpara se të bënte njoftimin.
 
Autorja franceze, e cila shkruan romane nga jeta e përditshme, u përzgjodh nga një listë prej 233 kandidatësh.
 
Emrat në këtë listë të gjatë mbahen sekret, shkruan  ATSH
Biskota me çokollatë dhe avokado – Ëmbëlsira e shëndetshme Avokado mund të jetë një zëvendësues i shkëlqyeshëm i vajit ose i gjalpit, për ta bërë këtë mjafton
Recetë: Brokoli me gjizë e hudhra, shumë e shëndetshme Kjo është një recetë e thjeshtë, shumë fantastike dhe e pasur në vlera ushqyese. Përgatitet me
Maska që tërheqë fytyrën më mirë se botoksi Nuk keni nevojë të humbni shumë para për t’u dukur më të rinj!
Smoothie nga limoni dhe jogurti për dobësim dhe metabolizëm të shpejtë Nëse dëshironi të hiqni shpejt dhe shëndetshëm kilogramët nga kofshët dhe stomaku, atëherë ky
Palëpeta gjermane: Brumi më i shijshëm, por më i mira është që mund të jetë i njelmët dhe i ëmbël! Jemi të sigurt që do të kënaqeni në gatimin interesant dhe në shijen e parezistueshme të palëpetave