Pastruesi i rrugëve bëhet balerin në moshën 63-vjeçare, i lumtur sa s’bëhet
Pastruesi i rrugëve bëhet balerin në moshën 63-vjeçare, i lumtur sa s’bëhet 17.11.2023 | 02:11
Një kinez 63-vjeçar, i cili filloi të mësojë balet vetëm dhjetë vjetë më parë, është bërë i njohur në rrjetet sociale si një shembull i gjallë që nuk je kurrë shumë i vjetër në moshë për të ndjekur ëndrrat e tua.
 
Liu Ziqing ka qenë adhurues i baletit për aq kohë sa i kujtohet. Ai ra në dashuri me të kur ishte djalë i vogël, pasi e pa shfaqjen e baletit "The Red Detachment of Ëomen" në fillim të viteve 1960, më shumë se 10 herë, por ai kurrë nuk pati mundësinë ta praktikonte vetë.
 
I rritur në një familje të varfër në një fshat afër Baotou, qyteti më i madh në rajonin autonom të Mongolisë së Brendshme të Kinës Veriore, fokusi i tij kryesor ishte gjithmonë të ndihmonte familjen e tij dhe të vendoste ushqimin në tryezë.
 
Vallëzimi ishte një luks që ai nuk mund ta përballonte.
 
Ai përfundoi duke u bërë fermer, por gjithashtu punoi si pastrues rrugësh për të përballuar jetesën.
 
Por ai kurrë nuk e mposhti dashurinë e tij për baletin dhe në moshën 53-vjeçare vendosi të bëhej balerin.​
 
Shumica e njerëzve në fillim të të 50-tave e quajnë veten me fat nëse mund të vrapojnë lehtë disa herë në javë pa vuajtur asnjë dhimbje, por baleti kërkon një shkallë elasticiteti dhe shkathtësie që është pothuajse e pamundur të arrihet në një moshë të caktuar pa një stërvitje të tërë. Por Liu Ziqing nuk do të linte një gjë të parëndësishme si mosha të qëndronte mes tij dhe ëndrrës së tij.
 
“Unë kisha menduar të kërceja gjatë gjithë atyre viteve. Një ditë, pashë një kurs trajnimi bazë baleti në TV, i cili ndezi idenë se duhet të përpiqesha të mësoja të kërceja, "tha Ziqing në një intervistë.
 
Të bëhesh balerin në moshën 53-vjeçare nuk ishte gjëja më e lehtë në botë, veçanërisht pasi shumica e miqve dhe të njohurve të tij thjesht nuk e kuptonin pse ai e kaloi veten në këtë stërvitje të mundimshme në moshën e tij. Por Liu Ziqing i injoroi të gjithë me ndihmën e familjes së tij, të cilët kanë qenë gjithmonë shumë mbështetës për pasionin e tij.
 
Të qëndrosh në formë mjaft të mirë për të kërcyer përkrah interpretuesve më pak se gjysma e moshës së tij është e vështirë dhe Liu ndonjëherë duhet të flejë në një pozicion të shtypjes së këmbëve për të rritur forcën e tij, por është një sakrificë që ai është i gatshëm ta bëjë. Baleti jo vetëm që e bën atë një njeri të lumtur, por është i bindur se ka bërë mrekulli edhe për shëndetin e tij./ar.sh/SYRI.NET
 
Biskota me çokollatë dhe avokado – Ëmbëlsira e shëndetshme Avokado mund të jetë një zëvendësues i shkëlqyeshëm i vajit ose i gjalpit, për ta bërë këtë mjafton
Recetë: Brokoli me gjizë e hudhra, shumë e shëndetshme Kjo është një recetë e thjeshtë, shumë fantastike dhe e pasur në vlera ushqyese. Përgatitet me
Maska që tërheqë fytyrën më mirë se botoksi Nuk keni nevojë të humbni shumë para për t’u dukur më të rinj!
Smoothie nga limoni dhe jogurti për dobësim dhe metabolizëm të shpejtë Nëse dëshironi të hiqni shpejt dhe shëndetshëm kilogramët nga kofshët dhe stomaku, atëherë ky
Palëpeta gjermane: Brumi më i shijshëm, por më i mira është që mund të jetë i njelmët dhe i ëmbël! Jemi të sigurt që do të kënaqeni në gatimin interesant dhe në shijen e parezistueshme të palëpetave