Palëpeta gjermane: Brumi më i shijshëm, por më i mira është që mund të jetë i njelmët dhe i ëmbël!
Palëpeta gjermane: Brumi më i shijshëm, por më i mira është që mund të jetë i njelmët dhe i ëmbël! 02.08.2018 | 09:10
Jemi të sigurt që do të kënaqeni në gatimin interesant dhe në shijen e parezistueshme të palëpetave gjermane.
 
Sipas dëshirës, shtoni sheqer apo më shumë kripë në brumë dhe do të fitoni variantin e ëmbël apo të njelmët.
 
Ju nevojiten:
 
– gjalpë ¼ e filxhanit,
– 1 filxhan miell,
– 1 filxhan qumësht,
– 6 vezë pak të tundura,
– 1/8 e lugës së vogël kripë.
 
Udhëzim:
 
Nxehni furrën në 180 gradë. Në tepsi qitni gjalpin dhe futeni në furrë që të shkrihet.
 
Përzieni miellin, qumështi, vezët dhe kripën. Përbërjen e tundur qiteni në tepsi me gjalpin e shkrirë dhe piqni në furrë të nxehtë 30 – 40 minuta derisa palëpetat të skuqen.
 
Krepave të pjekura mund t’i qitni sheqer pluhur apo t’i shërbeni me shtojca sipas dëshirës.
List of videos
Recetë: Brokoli me gjizë e hudhra, shumë e shëndetshme Kjo është një recetë e thjeshtë, shumë fantastike dhe e pasur në vlera ushqyese. Përgatitet me
Biskota me çokollatë dhe avokado – Ëmbëlsira e shëndetshme Avokado mund të jetë një zëvendësues i shkëlqyeshëm i vajit ose i gjalpit, për ta bërë këtë mjafton
Maska që tërheqë fytyrën më mirë se botoksi Nuk keni nevojë të humbni shumë para për t’u dukur më të rinj!
Supë me patate dhe selino Selinoja është një perime e mrekullueshme e njohur gjërësisht për vetitë detoksifikuese të
Pastë me spinaq e djath Zieni pastat. Përderisa zihen pastat, përgatisni sosin. Në një tigan të thelle shkrni buterin,