Palmer: Normalizimi i marrëdhënieve Kosovë-Serbi, një nga prioritetet e ShBA-së
Palmer: Normalizimi i marrëdhënieve Kosovë-Serbi, një nga prioritetet e ShBA-së 27.10.2019 | 11:25
I dërguari i Departamentit Amerikan të Shtetit për Ballkanin Perëndimor, Matthew Palmer, u dëgjua nga senatorët e Komitetit për politikë të jashtme të Senatit Amerikan.
 
Në këtë seancë, të mbajtur me 23 të këtij muaji, vend të veçantë senatorët i kushtuan marrjes së informacioneve nga Palmer për gjendjen mes Kosovës dhe Serbisë.
 
Palmer deklaroi se me një angazhim të zgjeruar politik, si dhe ndjekje të stimujve të biznesit dhe tregtisë, SHBA-ja do të përpiqet të ndihmojë që vetë palët të gjejnë një marrëveshje që është e qëndrueshme, e zbatueshme dhe rrit stabilitetin rajonal.
 
Palmer tha se normalizimi i marrëdhënieve ndërmjet dy vendeve është një nga prioritet e SHBA-së duke rikujtuar se kjo çështje ka ndikim të madh në rajon.
 
“Me një angazhim të zgjeruar politik, ne do të përpiqemi të ndihmojm që vet palët të gjejnë një marrëveshje që është e qëndrueshme, e zbatueshme dhe rrit stabilitetin rajonal. Shpresojm që kjo çështje të nxjerr në pah përfitimet ekonomike të përparimit, të ndihmojë inkurajimin e Beogradit dhe Prishtinës për të gjetur një zgjidhje politike” tha Palmer.
Biskota me çokollatë dhe avokado – Ëmbëlsira e shëndetshme Avokado mund të jetë një zëvendësues i shkëlqyeshëm i vajit ose i gjalpit, për ta bërë këtë mjafton
Pastë me spinaq e djath Zieni pastat. Përderisa zihen pastat, përgatisni sosin. Në një tigan të thelle shkrni buterin,
Ëmbëlsirë e shpejtë nga mollët dhe arrat: Desert perfekt i gatshëm për gjysmë ore! Kombinimi i mollëve dhe i arrave përbën shije të vërtetë.
Recetë: Brokoli me gjizë e hudhra, shumë e shëndetshme Kjo është një recetë e thjeshtë, shumë fantastike dhe e pasur në vlera ushqyese. Përgatitet me
Supë me patate dhe selino Selinoja është një perime e mrekullueshme e njohur gjërësisht për vetitë detoksifikuese të
Tost dietik integral me gjethe selinoje Mënyra e përgatitjes: Përhapni gjalpin e kikirikut mbi 2 fetat e bukës.