Historike: Finlanda vendos pro anëtarësimit sa më të shpejtë në NATO
Historike: Finlanda vendos pro anëtarësimit sa më të shpejtë në NATO 12.05.2022 | 15:59
Finlanda ka konfirmuar se dëshiron të anëtarësohet në NATO, shkruajnë mediat e huaja.Presidenti Sauli Niinisto tha se Finlanda, e cila ndan një të kaluar të trazuar dhe një kufi 1300 kilometra me Rusinë, duhet të aplikojë për anëtarësim në NATO “pa vonesë”.
 
Një deklaratë e përbashkët me kryeministren Sanna Marin ai u shpreh: “Shpresojmë që hapat që duhet të ndërmerren për të marrë këtë vendim do të zgjidhen shpejt në ditët e ardhshme”.
 
Që kur Rusia aneksoi Krimenë në vitin 2014, Finlanda ka rritur bashkëpunimin me NATO-n.
 
Por deri më tani ajo nuk ka aplikuar për anëtarësim në mënyrë që të mbajë marrëdhënie të mira me fqinjin e saj lindor. /Reporteri.net
Biskota me çokollatë dhe avokado – Ëmbëlsira e shëndetshme Avokado mund të jetë një zëvendësues i shkëlqyeshëm i vajit ose i gjalpit, për ta bërë këtë mjafton
Pastë me spinaq e djath Zieni pastat. Përderisa zihen pastat, përgatisni sosin. Në një tigan të thelle shkrni buterin,
Ëmbëlsirë e shpejtë nga mollët dhe arrat: Desert perfekt i gatshëm për gjysmë ore! Kombinimi i mollëve dhe i arrave përbën shije të vërtetë.
Recetë: Brokoli me gjizë e hudhra, shumë e shëndetshme Kjo është një recetë e thjeshtë, shumë fantastike dhe e pasur në vlera ushqyese. Përgatitet me
Supë me patate dhe selino Selinoja është një perime e mrekullueshme e njohur gjërësisht për vetitë detoksifikuese të
Tost dietik integral me gjethe selinoje Mënyra e përgatitjes: Përhapni gjalpin e kikirikut mbi 2 fetat e bukës.