Mbi 3 mijë ukrainas mbahen në “kampin e filtrimit” rus
Mbi 3 mijë ukrainas mbahen në “kampin e filtrimit” rus 16.05.2022 | 15:41
Të paktën 3,000 banorë të Mariupolit po mbahen në një “kamp filtrues” rus në Donetsk, një qendër kjo për strehimin e civilëve përpara se ata të evakuohen. 
 
Kështu ka deklaruar Petro Andryushchenko, këshilltar i kryetarit të bashkisë së Mariupolit.
 
Rusia ka ngritur të ashtuquajturat kampet e saj të filtrimit në shumë vende jashtë Ukrainës, por shumë ukrainas kanë rrëfyer tregime rrëqethëse të jetës në këto qendra , njëri duke i përshkruar ato “si një kamp i vërtetë përqendrimi”, shkruan BBC.
 
Sipas tij, një ish-institucion korrektues në qytetin Olenivka është kthyer në një kamp filtrimi.
 
“[Ata po mbahen] vetëm për shkak të pozicionit të tyre aktiv pro-ukrainas. A nuk është represion dhe persekutim politik?”, deklaroi Andryushchenko.
 
Ai tha gjithashtu se “makina represive” ruse kishte rritur aktivitetin në të gjithë Mariupolin dhe rrethinat e tij, me rusët që po kërkonin në mënyrë aktive veteranët ukrainas të luftës.
Biskota me çokollatë dhe avokado – Ëmbëlsira e shëndetshme Avokado mund të jetë një zëvendësues i shkëlqyeshëm i vajit ose i gjalpit, për ta bërë këtë mjafton
Pastë me spinaq e djath Zieni pastat. Përderisa zihen pastat, përgatisni sosin. Në një tigan të thelle shkrni buterin,
Ëmbëlsirë e shpejtë nga mollët dhe arrat: Desert perfekt i gatshëm për gjysmë ore! Kombinimi i mollëve dhe i arrave përbën shije të vërtetë.
Recetë: Brokoli me gjizë e hudhra, shumë e shëndetshme Kjo është një recetë e thjeshtë, shumë fantastike dhe e pasur në vlera ushqyese. Përgatitet me
Supë me patate dhe selino Selinoja është një perime e mrekullueshme e njohur gjërësisht për vetitë detoksifikuese të
Tost dietik integral me gjethe selinoje Mënyra e përgatitjes: Përhapni gjalpin e kikirikut mbi 2 fetat e bukës.