Ministrat e Jashtëm të BE-së dhe Ballkanit diskutojnë sot për ndikimin e luftës në Ukrainë
Ministrat e Jashtëm të BE-së dhe Ballkanit diskutojnë sot për ndikimin e luftës në Ukrainë 16.05.2022 | 15:43
Ministrat e jashtëm të vendeve anëtare të BE-së do të takohen sot në Bruksel në Këshillin e rregullt të BE-së në maj, dhe pika e parë e rendit të ditës do të jetë shkëmbimi i pikëpamjeve për Ballkanin Perëndimor dhe ndikimin e luftës në Ukrainë në rajon. Ministrave të BE-së do t’iu bashkohen në një drekë pune në Bruksel edhe ministrat e jashtëm të gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor, transmeton Gazeta Metro.
 
Aty pritet të diskutohen problemet specifike të çdo vendi, mbështetja dhe bashkëpunimi i mundshëm, si dhe shkalla e përputhshmërisë me politikat, veprimet dhe sanksionet e Bashkimit Evropian.
 
Këshilli i BE-së thekson se ideja është të shqyrtohet ndikimi i agresionit rus në rajon së bashku me kolegët e tyre nga Ballkani Perëndimor.
 
Për këtë qëllim, Shërbimi Evropian i Veprimit të Jashtëm hartoi një dokument strategjik, i cili iu shpërnda vendeve anëtare përpara takimit, duke përshkruar mënyrat për të ndihmuar dhe mbështetur qëndrueshmërinë e BE-së në Ballkanin Perëndimor dhe adresimin e pasojave të agresionit rus ndaj Ukrainës.
 
“Ballkani Perëndimor goditet rëndë”
 
“Ballkani Perëndimor është goditur rëndë, duke filluar nga sektori ekonomik, politik, diplomatik, i komunikimit dhe i sigurisë. Ne duhet të punojmë për qëndrueshmërinë e tyre, sepse ata janë të gjithë në anën tonë. “Të gjithë ata e kanë refuzuar agresionin rus dhe janë partnerët tanë edhe në këtë drejtim”, tha Këshilli i BE-së, shkruan AJB.
 
Ndër të tjera, me krerët e diplomacisë nga Ballkani Perëndimor do të diskutohet edhe për problemet specifike të secilit vend, mbështetjen dhe bashkëpunimin e mundshëm, por edhe shkallën e harmonizimit me politikën, veprimet dhe sanksionet e BE-së.
 
“Ne i kuptojmë pozicionet e ndryshme të vendeve në rajon, por po punojmë për harmonizimin 100% me BE-në në drejtim të reagimit ndaj luftës në Ukrainë”, përfundoi Këshilli i BE-së./gazetametro.net
Biskota me çokollatë dhe avokado – Ëmbëlsira e shëndetshme Avokado mund të jetë një zëvendësues i shkëlqyeshëm i vajit ose i gjalpit, për ta bërë këtë mjafton
Pastë me spinaq e djath Zieni pastat. Përderisa zihen pastat, përgatisni sosin. Në një tigan të thelle shkrni buterin,
Ëmbëlsirë e shpejtë nga mollët dhe arrat: Desert perfekt i gatshëm për gjysmë ore! Kombinimi i mollëve dhe i arrave përbën shije të vërtetë.
Recetë: Brokoli me gjizë e hudhra, shumë e shëndetshme Kjo është një recetë e thjeshtë, shumë fantastike dhe e pasur në vlera ushqyese. Përgatitet me
Supë me patate dhe selino Selinoja është një perime e mrekullueshme e njohur gjërësisht për vetitë detoksifikuese të
Tost dietik integral me gjethe selinoje Mënyra e përgatitjes: Përhapni gjalpin e kikirikut mbi 2 fetat e bukës.