Opozita turke shënon fitore në zgjedhjet lokale, merr qytetet kryesore
Opozita turke shënon fitore në zgjedhjet lokale, merr qytetet kryesore 02.04.2024 | 03:30
Opozita turke ka shënuar fitore historike në zgjedhjet lokale, duke e mposhtur partinë e presidentit Erdogan.
 
Partia kryesore opozitare e Turqisë ka shënuar fitore të mëdha zgjedhore për herë të dytë në qytetet kryesore si Stambolli dhe Ankaraja.
 
Rezultatet janë një goditje e rëndësishme për presidentin Erdogan, i cili kishte shpresuar të rimarrë kontrollin e qyteteve më pak se një vit pasi ai pretendoi një mandat të tretë si president.
 
Ai kishte drejtuar edhe fushatën për të fituar në Stamboll, ku u rrit dhe u bë kryetar bashkie. Mbështetësit e opozitës laike kanë bartur fotografinë Ekrem Imamoglu së bashku me babain themelues të Turqisë Kemal Ataturk, posteri i të cilit ishte mbështjellë në muret e ndërtesës së autoritetit lokal.
 
“Mund të them se besimi dhe besimi i qytetarëve tanë tek ne është shpërblyer”, ka deklaruar Imamoglu pas fitores.
 
Erdogan ishte zotuar për një epokë të re në megaqytetin e Turqisë me pothuajse 16 milionë banorë, por kryetari aktual i Stambollit ishte në rrugën e duhur për të fituar më shumë se 50% të votave, duke mundur kandidatin e presidentit të AK Partisë me më shumë se 11 pikë dhe pothuajse një milion vota.
 
Kjo ishte gjithashtu hera e parë që kur Erdogan erdhi në pushtet 21 vjet më parë që partia e tij u mund në të gjithë vendin në kutitë e votimit.
 
Në kryeqytetin Ankara, kryebashkiaku i opozitës Mansur Yavas ishte aq shumë përpara rivalit të tij me 60% sa që shpalli fitoren kur kishte më pak se gjysmën e votave. Mbështetësit bllokuan të gjitha rrugët kryesore në qytet, duke valëvitur flamujt dhe duke u rënë borive të makinave.
 
Në mënyrë domethënëse, CHP ishte gjithashtu rrugës për të fituar në shumë nga qytetet e tjera të mëdha të Turqisë, duke përfshirë Izmirin, Bursën, Adananën dhe vendpushimin e njohur Antalia.
 
Presidenti Erdogan, pranoi se zgjedhjet nuk kishin shkuar siç kishte shpresuar, por ai u tha mbështetësve në Ankara se kjo nuk do të shënonte një fund për partinë, por një pikë kthese".
 
Ndryshe kryetari i CHP-së, Ozgur Ozel, i cili vlerësoi votuesit që vendosën të ndryshojnë fytyrën e Turqisë në një votim historik, tha se votuesit duan të hapin derën për një klimë të re politike në vendin Turqi."
 
Ekrem Imamoglu dhe Mansur Yavas shihen si kandidatë të mundshëm për presidencën në 2028.
 
Opozita turke shpall fitoren në Stamboll dhe Ankara
 
Turqit dënuan presidentin Recep Tayyip Erdogan dhe partinë e tij të dielën në zgjedhjet lokale mbarëkombëtare, të cilat rikonfirmuan opozitën si forcë politike dhe forcuan pozicionin e kryebashkiakut të Stambollit, Ekrem Imamoglu si rivalin kryesor të presidentit në të ardhmen.
Me më shumë se gjysmën e votave të numëruara, zoti Imamoglu kryeson në garën për kryetar bashkie në Stamboll, qyteti më i madh i Turqisë, ndërsa Partia e tij Popullore Republikane (CHP) ruajti pushtetin në Ankara dhe fitoi nëntë poste të kryebashkiakëve në qytetet e mëdha në mbarë vendin.
 
Analistët thanë se presidenti Erdogan dhe partia e tij AK (AKP), që kanë sunduar Turqinë për më shumë se dy dekada, dolën më keq se sa parashikonin anketat, për shkak të rritjes së inflacionit, votuesve të pakënaqur islamikë dhe në Stamboll, shtrirjes së ndikimit të zotit Imamoglu përtej bazës laike të CHP-së.
 
"Besimi që qytetarët tanë kanë ndaj nesh, u vërtetua", tha zoti Imamoglu, 53 vjeç, një ish afarist që hyri në politikë në vitin 2008 dhe tani shihet nga analistët si një sfidues i mundshëm në zgjedhjet e ardhshme presidenciale.
 
Në Ankara, kryeqytetin turk, mijëra mbështetës u mblodhën gjatë natës duke valëvitur flamujt e CHP-së për të ndjekur një fjalim të kryetarit të bashkisë Mansur Yavas, i cili mundi kundërshtarin e tij të AKP-së, në një tjetër goditje për presidentin Erdogan.
 
Presidenti bëri fushatë të fortë përpara zgjedhjeve komunale, të cilat analistët i përshkruan si një matës si për mbështetjen e tij ashtu edhe për qëndrueshmërinë e opozitës.
 
“Ne do të analizojmë me zemër të hapur rezultatet e zgjedhjeve të 31 marsit brenda partisë sonë dhe do të bëjmë autokritikën tonë me guxim”, u tha presidenti Erdogan mbështetësve të tij, duke theksuar se “rezultatet e zgjedhjeve na tregojnë se po përjetojmë një humbje të terrenit në administratat vendore në të gjithë vendin”.
 
Kur janë numëruar 79.77 për qind e kutive të votimit në Stamboll, qyteti më i madh i Evropës me më shumë se 16 milionë banorë, zoti Imamoglu kishte 50.53 për qind mbështetje krahasuar me 40.73 për qind për sfiduesin e AKP-së Murat Kurum, një ish ministër në qeverinë e presidentit Erdogan.
 
Anketat kishin parashikuar një garë të ngushtë në Stamboll dhe humbje të mundshme të CHP-së në të gjithë vendin. Por, rezultatet e pjesshme zyrtare të raportuara nga agjencia shtetërore Anadolu, treguan se AKP dhe aleati i saj kryesor humbën në garën për kryetarë bashkishë në 10 qytete të mëdha, duke përfshirë qytetet Bursa dhe Balikesir në veriperëndimin e industrializuar.
 
Mert Arslanalp, asistent profesor i shkencave politike në Universitetin Bogaziçi të Stambollit, tha se kjo është "humbja më e rëndë zgjedhore" e presidentit Erdogan që kur mori pushtetin në shkallë vendi në vitin 2002.
Biskota me çokollatë dhe avokado – Ëmbëlsira e shëndetshme Avokado mund të jetë një zëvendësues i shkëlqyeshëm i vajit ose i gjalpit, për ta bërë këtë mjafton
Pastë me spinaq e djath Zieni pastat. Përderisa zihen pastat, përgatisni sosin. Në një tigan të thelle shkrni buterin,
Ëmbëlsirë e shpejtë nga mollët dhe arrat: Desert perfekt i gatshëm për gjysmë ore! Kombinimi i mollëve dhe i arrave përbën shije të vërtetë.
Recetë: Brokoli me gjizë e hudhra, shumë e shëndetshme Kjo është një recetë e thjeshtë, shumë fantastike dhe e pasur në vlera ushqyese. Përgatitet me
Supë me patate dhe selino Selinoja është një perime e mrekullueshme e njohur gjërësisht për vetitë detoksifikuese të
Tost dietik integral me gjethe selinoje Mënyra e përgatitjes: Përhapni gjalpin e kikirikut mbi 2 fetat e bukës.