Pas largimit të Pelosit, Kina lëshoi raketa drejt ujërave pranë Tajvanit
Pas largimit të Pelosit, Kina lëshoi raketa drejt ujërave pranë Tajvanit 04.08.2022 | 15:07
Kina lëshoi ​​disa raketa drejt ujërave pranë Tajvanit verilindor dhe jugperëndimor të enjten, tha Ministria e Mbrojtjes e ishullit, pasi Pekini e përmbush premtimin e tij se Taipei do të paguajë një çmim për pritjen e kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, Nancy Pelosi.
 
Komanda e Teatrit Lindor të Ushtrisë Kineze tha në një deklaratë se disa raketa ishin lëshuar në det në pjesën lindore të Tajvanit. Ai tha se të gjitha raketat goditën objektivin e tyre me saktësi.
 
“I gjithë misioni i trajnimit me zjarr të vërtetë është përfunduar me sukses dhe kontrolli përkatës i zonës ajrore dhe detare tani është hequr”, thuhet në deklaratë.
 
Më herët, Komanda e Teatrit Lindor të Ushtrisë Kineze tha se kishte kryer stërvitje me rreze të gjatë, me zjarr të drejtpërdrejtë në ngushticën e Tajvanit, si pjesë e stërvitjeve të planifikuara ushtarake rreth ishullit raportoi transmetuesi shtetëror CCTV, shkruan CNN.
Media shtetërore kineze tha se ushtrimet për të simuluar një “bllokadë” ajrore dhe detare rreth Tajvanit kishin filluar të mërkurën, por ofruan pak prova të forta për të mbështetur pretendimin. Më vonë të enjten, imazhet treguan helikopterë ushtarakë që fluturonin përtej ishullit Pingtan, një nga pikat më të afërta të Tajvanit me Kinën kontinentale.
Qëndrimi ushtarak ishte një shfaqje e qëllimshme e forcës pasi Pelosi u largua nga ishulli të mërkurën në mbrëmje, me destinacion Korenë e Jugut, një nga ndalesat e fundit në një turne në Azi që përfundon në Japoni këtë fundjavë.
Brenda disa orësh pas nisjes së saj nga Taipei të mërkurën, Ministria e Mbrojtjes e ishullit tha se Kina dërgoi më shumë se 20 avionë luftarakë përtej vijës mesatare në ngushticën e Tajvanit, pika e mesit midis kontinentit dhe Tajvanit që Pekini thotë se nuk e njeh, por zakonisht e respekton. /arbresh.info/
Biskota me çokollatë dhe avokado – Ëmbëlsira e shëndetshme Avokado mund të jetë një zëvendësues i shkëlqyeshëm i vajit ose i gjalpit, për ta bërë këtë mjafton
Pastë me spinaq e djath Zieni pastat. Përderisa zihen pastat, përgatisni sosin. Në një tigan të thelle shkrni buterin,
Ëmbëlsirë e shpejtë nga mollët dhe arrat: Desert perfekt i gatshëm për gjysmë ore! Kombinimi i mollëve dhe i arrave përbën shije të vërtetë.
Recetë: Brokoli me gjizë e hudhra, shumë e shëndetshme Kjo është një recetë e thjeshtë, shumë fantastike dhe e pasur në vlera ushqyese. Përgatitet me
Supë me patate dhe selino Selinoja është një perime e mrekullueshme e njohur gjërësisht për vetitë detoksifikuese të
Tost dietik integral me gjethe selinoje Mënyra e përgatitjes: Përhapni gjalpin e kikirikut mbi 2 fetat e bukës.