Zelenskiy në Uashington, kërkon më shumë ndihmë për Ukrainën
Zelenskiy në Uashington, kërkon më shumë ndihmë për Ukrainën 22.09.2023 | 11:21
Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy u bëri thirrje të enjten ligjvënësve amerikanë për mbështetje të vazhdueshme të përpjekjeve të vendit të tij ndaj Rusisë, mes pikëpyetjesh të ngritura nga republikanët nëse Kongresi duhet të miratojë një raund të ri ndihme për vendin e tij, pavarësisht një përparimi të ngadaltë kundër pushtuesve rusë.
 
Zelenskiy udhëtoi drejt Uashingtonit pasi u përpoq të sigurojë mbështetje ndërkombëtare në Kombet e Bashkuara. Krahas takimeve në Kongres dhe me udhëheqësit ushtarakë në Pentagon, Zelenskiy pritet të takohet me presidentin Joe Biden, si dhe të mbajë një fjalim në mbrëmje në muzeun e Arkivave Kombëtare. Sipas një njoftimi të Shtëpisë së Bardhë, presidenti Biden pritet të shpallë një ndihmë të re ushtarake për Ukrainën, që përfshin dhe sisteme të mbrojtës ajrore.
 
Ndërsa kundërofensiva ushtarake e Ukrainës vazhdon dhe Kongresi është përfshirë nga debatet mbi buxhetin duke nxitur shqetësimet për një mbyllje të mundshme të qeverisë, një numër në rritje i republikanëve kanë ngritur pikëpyetje rreth miliarda dollarëve që Uashingtoni i ka dërguar Kievit për nevoja ushtarake, ekonomike dhe humanitare.
 
Gjatë një seance me dyer të mbyllura të Senatit, Zelenskiy informoi senatorët amerikanë mbi zhvillimet e fundit në vendin e tij, fjalim që ishte shoqëruar me ovacione, sipas një postimi në platformën X të senatorit Chris Murphy.
 
"Ne zhvilluam një dialog të shkëlqyer", u tha zoti Zelenskiy gazetarëve në Kapitol pas takimit.
 
Udhëheqësi i shumicës në Senat Chuck Schumer tha se gjatë takimit me dyer të mbyllura Zelenskiy u kishte thënë senatorëve se ndihma ushtarake ishte thelbësore për përpjekjet luftarake të Ukrainës.
 
"Nëse nuk marrim ndihmën, do ta humbasim luftën", kishte thënë Zelensky sipas zotit Schumer.
 
Në Pentagon, Zelenskiy u mirëprit nga sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin dhe vizitoi gjithashtu memorialin që kujton sulmet e 11 shtatorit 2001 në Shtetet e Bashkuara.
 
Që nga fillimi i sulmit të Rusisë në shkurt 2022, Shtetet e Bashkuara kanë dërguar rreth 113 miliardë dollarë ndihmë humanitare dhe sigurie për Ukrainën.
 
Të mërkurën presidenti Zelenskiy kërkoi ndihmë financiare edhe nga disa prej miliarderëve më të njohur të Amerikës, që operojnë në fusha të tilla si financat, teknologjia dhe sportet.
Biskota me çokollatë dhe avokado – Ëmbëlsira e shëndetshme Avokado mund të jetë një zëvendësues i shkëlqyeshëm i vajit ose i gjalpit, për ta bërë këtë mjafton
Pastë me spinaq e djath Zieni pastat. Përderisa zihen pastat, përgatisni sosin. Në një tigan të thelle shkrni buterin,
Ëmbëlsirë e shpejtë nga mollët dhe arrat: Desert perfekt i gatshëm për gjysmë ore! Kombinimi i mollëve dhe i arrave përbën shije të vërtetë.
Recetë: Brokoli me gjizë e hudhra, shumë e shëndetshme Kjo është një recetë e thjeshtë, shumë fantastike dhe e pasur në vlera ushqyese. Përgatitet me
Supë me patate dhe selino Selinoja është një perime e mrekullueshme e njohur gjërësisht për vetitë detoksifikuese të
Tost dietik integral me gjethe selinoje Mënyra e përgatitjes: Përhapni gjalpin e kikirikut mbi 2 fetat e bukës.