Oda Ekonomike Gjermano-Kosovare takon Misionin e FMN-së
Oda Ekonomike Gjermano-Kosovare takon Misionin e FMN-së 21.09.2022 | 03:53
Oda Ekonomike Gjermano-Kosovare, bashkë me Odën Ekonomike të Kosovës, Odën Amerikane dhe Këshillin e Investitorëve Evropian ka takuar misionin e Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN), të kryesuar nga zëvendës drejtori menaxhues të FMN, z. Bo Li.
 
Gjatë takimit me delegacionin, drejtoresha menaxhuese e Odës Ekonomike Gjermano-Kosovare, znj. Nora Hasani, ka folur për zhvillimet e fundit në bashkëpunimin ekonomik gjermano-kosovar, duke theksuar rritjen e eksporteve nga Kosova në Gjermani prej 43% (periudha janar-korrik 2022, në krahasim me vitin paraprak) si dhe rritjen e investimeve direkte nga Gjermania për 55%, në vitin 2021.
 
Hasani informoi përfaqësuesit e FMN lidhur me rezultatet e Forumit Ekonomik Gjermano-Kosovar, të organizuar në fillim të korrikut, ku morën pjesë mbi 150 përfaqësues biznesi, duke përfshirë këtu 40 CEO të kompanive gjermane, në cilësi të investitorëve potencialë.
 
Gjatë këtij takimi u diskutua rreth zhvillimeve të fundit ekonomike në vend, dhe kërkesat e sektorit privat në përmirësimin dhe azhurimin e legjislacionit, që mundëson përmirësimin e klimës të së bërit biznes në Kosovë. /arbresh.info/
Biskota me çokollatë dhe avokado – Ëmbëlsira e shëndetshme Avokado mund të jetë një zëvendësues i shkëlqyeshëm i vajit ose i gjalpit, për ta bërë këtë mjafton
Pastë me spinaq e djath Zieni pastat. Përderisa zihen pastat, përgatisni sosin. Në një tigan të thelle shkrni buterin,
Ëmbëlsirë e shpejtë nga mollët dhe arrat: Desert perfekt i gatshëm për gjysmë ore! Kombinimi i mollëve dhe i arrave përbën shije të vërtetë.
Recetë: Brokoli me gjizë e hudhra, shumë e shëndetshme Kjo është një recetë e thjeshtë, shumë fantastike dhe e pasur në vlera ushqyese. Përgatitet me
Supë me patate dhe selino Selinoja është një perime e mrekullueshme e njohur gjërësisht për vetitë detoksifikuese të
Tost dietik integral me gjethe selinoje Mënyra e përgatitjes: Përhapni gjalpin e kikirikut mbi 2 fetat e bukës.