Pula: Vizita e Scholzit konfirmon mbështetjen e procesit të Berlinit, do të kërkojë zbatim të marrëveshjeve të Brukselit
Pula: Vizita e Scholzit konfirmon mbështetjen e procesit të Berlinit, do të kërkojë zbatim të marrëveshjeve të Brukselit 10.06.2022 | 13:10
Vizita e kancelarit gjerman Olaf Scholz në Kosovë, pritet t’i jap mbështetje të madhe procesit të Berlinit dhe dialogut Kosovë-Serbi, thotë për Ekonomia Online, Njohësi i Marrëdhënieve Ndërkombëtare, Shqiprim Pula.
 
Ai për Ekonomia Online, se krahas këtyre temave, do t’i kërkohet Kosovës t’i zbatojë marrëveshjet e arritura në Bruksel.“Vizitën e kancelarit gjerman Olaf Scholz duhet kuptuar mbi katër arsye kryesore.
 
E para, rëndësia e ardhjes së tij që viziton vendin tonë nga një nga një tyre të planifikuar që do ti bëjë gjithë Ballkanit Perëndimor.
 
Arsyeja e dytë që do t’i jep mbështetje padyshim procesit të Berlinit dhe me siguri do të njoftoj Qeverinë e Republikës së Kosovës edhe për një datë të mundshme se kur do të zhvillohet takimi radhës”.
 
“Arsyeja e tretë është se do të konfirmohet procesi i vazhdimit të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë dhe do të kërkohet gjithsesi dy qeverive për të vazhduar procesin e normalizimit të raporteve të cilat aktualisht janë jonormale.
 
E katërta me siguri do të kërkoj dhe do të insistoj po ashtu ndaj dy qeverive tona për zbatimin e marrëveshjeve të arritura në Bruksel. Marrëveshje të cilat kanë ngecur si rezultat i mosvullnetit politik por natyrisht edhe ndryshimit të administratave në vendit tinë dhe zgjedhjet që ishin në Serbi dhe konfirmimi i Vuçiqit përsëri si president i Serbisë”, tha ai.
 
Teksa ka folur për vizitën e kancelarit gjerman në Kosovë, Pula tha se Gjermani e ka rolin parësor në Union Evropian. Këtë sipas tij, Gjermania do ta dëshmojë fuqishëm.“Pas daljes së Britanisë së Madhe nga Unioni Evropian, Gjermania tashmë ka rolin parësor dhe përmbajtjesor për sa i takon të gjitha temave të Unionit Evropian në drejtim të Ballkanit Perëndimor dhe veçanërisht karshi Kosovës. Gjermania në këtë rast do të tregoj fuqishëm lidershipin e saj karshi Ballkanit dhe nevojave të domosdoshme si vëmendje për ecurinë e të gjitha proceseve në rajonin tonë”, tha tutje Pula.
Biskota me çokollatë dhe avokado – Ëmbëlsira e shëndetshme Avokado mund të jetë një zëvendësues i shkëlqyeshëm i vajit ose i gjalpit, për ta bërë këtë mjafton
Pastë me spinaq e djath Zieni pastat. Përderisa zihen pastat, përgatisni sosin. Në një tigan të thelle shkrni buterin,
Ëmbëlsirë e shpejtë nga mollët dhe arrat: Desert perfekt i gatshëm për gjysmë ore! Kombinimi i mollëve dhe i arrave përbën shije të vërtetë.
Recetë: Brokoli me gjizë e hudhra, shumë e shëndetshme Kjo është një recetë e thjeshtë, shumë fantastike dhe e pasur në vlera ushqyese. Përgatitet me
Supë me patate dhe selino Selinoja është një perime e mrekullueshme e njohur gjërësisht për vetitë detoksifikuese të
Tost dietik integral me gjethe selinoje Mënyra e përgatitjes: Përhapni gjalpin e kikirikut mbi 2 fetat e bukës.