Takimi lamtumirës/ Osmani e dekoron ambasadorin Kosnett me urdhrin ‘”Dr. Ibrahim Rugova”
Takimi lamtumirës/ Osmani e dekoron ambasadorin Kosnett me urdhrin ‘”Dr. Ibrahim Rugova” 13.09.2021 | 22:59
Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, e ka pritur në takim lamtumirës ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Philip Kosnett, shkruan Gazeta Sinjali.
 
Presidenca njoftoi se gjatë këtij takimi, Osmani e ka dekoruar ambasadorin Kosnett me urdhrin “Dr. Ibrahim Rugova”, për kontributin e dhënë në ndërtimin e paqes dhe zhvillimit të demokracisë në vend.
 
“Duke e falënderuar për punën e palodhshme dhe angazhimin jashtëzakonisht aktiv gjatë misionit të tij në vendin tonë, presidentja Osmani tha se puna e ambasadorit Kosnett dhe të stafit të tij janë po ashtu kontribuuese të rëndësishme në drejtim të mbajtjes së Kosovës lartë në agjendën e politikës së jashtme të ShBA-ve”, thuhet në kumtesën e Zyrës së Presidentes.
 
Në këtë takim, palët citohen të kenë diskutuar për raportet e thella strategjike mes dy vendeve.
 
Sipas, të parës së vendit, Kosova dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës tashmë janë në një etapë të re të bashkëpunimit bilateral, e cila, thotë ajo, krijon mundësi të jashtëzakonshme për hapjen e kapitujve të rinj të bashkëpunimit në vitet në vijim.
 
“Me këtë rast, ambasadori Kosnett shprehu mirënjohjen e thellë për vlerësimin e punës së tij dhe konfirmoi se raporti në mes të Kosovës dhe ShBA-ve do të jetë përherë i fort dhe i pakontestueshëm”, thuhet tutje në kumtesë.
 
“Në takim palët vlerësuan lart edhe faktin se raporti në mes të dy vendeve tona po zhvillohet gradualisht me një dinamikë të re e premtuese, ku Kosova po bëhet gjithnjë e më shumë partner aktiv dhe kontributdhënës në procese të ndryshme strategjike. Në këtë kontekst, u apostrofua vendimi i fundit i institucioneve kosovare për mikpritjen e qytetarëve afganë, angazhimin e FSK-së në misione paqeruajtëse krah ushtrisë amerikane, si dhe angazhimi aktiv i Kosovës në luftën ndaj terrorizmit”, përfundon njoftimi./Gazeta Sinjali/
Biskota me çokollatë dhe avokado – Ëmbëlsira e shëndetshme Avokado mund të jetë një zëvendësues i shkëlqyeshëm i vajit ose i gjalpit, për ta bërë këtë mjafton
Pastë me spinaq e djath Zieni pastat. Përderisa zihen pastat, përgatisni sosin. Në një tigan të thelle shkrni buterin,
Ëmbëlsirë e shpejtë nga mollët dhe arrat: Desert perfekt i gatshëm për gjysmë ore! Kombinimi i mollëve dhe i arrave përbën shije të vërtetë.
Recetë: Brokoli me gjizë e hudhra, shumë e shëndetshme Kjo është një recetë e thjeshtë, shumë fantastike dhe e pasur në vlera ushqyese. Përgatitet me
Supë me patate dhe selino Selinoja është një perime e mrekullueshme e njohur gjërësisht për vetitë detoksifikuese të
Tost dietik integral me gjethe selinoje Mënyra e përgatitjes: Përhapni gjalpin e kikirikut mbi 2 fetat e bukës.