‘Ne kristianët do t’i shkrijmë kryqet tona dhe do t’i bëjmë fishek për t’i mbrojtur vëllezërit tanë muslimanë shqyptarë’
‘Ne kristianët do t’i shkrijmë kryqet tona dhe do t’i bëjmë fishek për t’i mbrojtur vëllezërit tanë muslimanë shqyptarë’ 15.05.2023 | 03:24
Gjergj Fishta (1871 – 1940) ishte frat françeskan, poet, shkrimtar, përkthyes, arkitekt, deputet dhe anëtar i Akademisë Italiane të Shkencave.
 
Gjergj Fishta (1871 – 1940) ishte frat françeskan, poet, shkrimtar, përkthyes, arkitekt, deputet dhe anëtar i Akademisë Italiane të Shkencave.
 
Ai vlerësohet si një prej figurave më të mëdha intelektuale dhe patriotike të historisë së kombit shqiptar.
 
Ai ishte kandidati i parë shqiptar për Çmimin Nobel për Letërsi dhe mbrojtës i kauzës shqiptare në arenën ndërkombëtare. Fishta ka dhënë kontribut të madh edhe në Kongresin e Manastirit, për alfabet e sotëm, ndërsa ka qenë edhe sekretar i Përgjithshëm i delegacionit shqiptar në Konferencën e Paqes në Paris.
 
Gjeni më poshtë, një përmbledhje nga Ekonomia Online të disa prej thënieve më të mençura të Fishtës, i cili është cilësuar edhe si Homeri shqiptar:
I urti kurr nuk ngutet, prej burrnís e jo prej tutet.
 
Injoranca dhe krenaria shkojnë bashkë si shtati e hija.
 
Vërtet ne kemi Bajram e Pashkë, por Shqiptarinë e kemi bashkë.
 
Edhe hâna do t’a dije, edhe dielli do t’ket pa, se përqark ksaj rrokullije, si Shqypnija vend nuk ka!
 
Ma kollaj asht me mbushun një thes me pleshta sesa me i ba bashk dy shqiptarë!
 
Njerëzit janë tanë njisoj prej natyrës, edukata i ban me u dallue!
 
Shqiptarët kallzojnë njate çka s’duhet, e mshehin njatë çka e di tanë bota!
 
Në kjoftë se provon, mundesh me hupë, por në kjoftë se nuk provon – je i hupun gjithsesi!
 
Në kjoftë se thue at çka dishron, duhet me ndie edhe ate çka nuk e dishron!
 
Ma mirë n’vorr me u kja për mallë / se nën shkja me ndejë për t’gjallë,,,
 
Në rast se ata nuk na duan në një shtet të vetëm, pasi thonë shqyptarët qenkan muslimanë, aherë… na kristianët do t’i shkriejmë kryqet tona dhe do t’i bajmë fishek me mbrojt vllaznitë tanë muslimanë shqyptarë!
 
Më dhemb kryet me njato parla-parla të parlamentarëve: dokrra pa kokrra!/rtk/KultPlus.com
Biskota me çokollatë dhe avokado – Ëmbëlsira e shëndetshme Avokado mund të jetë një zëvendësues i shkëlqyeshëm i vajit ose i gjalpit, për ta bërë këtë mjafton
Recetë: Brokoli me gjizë e hudhra, shumë e shëndetshme Kjo është një recetë e thjeshtë, shumë fantastike dhe e pasur në vlera ushqyese. Përgatitet me
Maska që tërheqë fytyrën më mirë se botoksi Nuk keni nevojë të humbni shumë para për t’u dukur më të rinj!
Smoothie nga limoni dhe jogurti për dobësim dhe metabolizëm të shpejtë Nëse dëshironi të hiqni shpejt dhe shëndetshëm kilogramët nga kofshët dhe stomaku, atëherë ky
Palëpeta gjermane: Brumi më i shijshëm, por më i mira është që mund të jetë i njelmët dhe i ëmbël! Jemi të sigurt që do të kënaqeni në gatimin interesant dhe në shijen e parezistueshme të palëpetave