25-vjetori i masakrës së Mejës, ritheksim i mohimit të krimeve nga Serbia
25-vjetori i masakrës së Mejës, ritheksim i mohimit të krimeve nga Serbia 29.04.2024 | 03:11
Kryefjalë e ceremonisë përkujtimore e 25-vjetorit të Masakrës së Mejës në Gjakovë ka qenë përtej mungesës së kërkimfaljes nga Serbia, edhe tentativa e vazhdueshme për përgënjeshtrim të krimeve të kryera në Kosovë.
 
Nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës dhe e mbijetuara e njërës prej masakrave të luftës, Saranda Bogujevci, ka thënë se mohimi i krimeve bëhet në mënyrë të qëllimshme dhe me planifikim.
 
“Sot e kemi detyrë gjithsecili nga ne, jo vetëm ta dokumentojmë por edhe ta tregojmë historinë tonë në çdo cep të botës, jo pse s’e di por sepse Serbia na lufton e pengon edhe sot e kësaj dite me çdo mjet të mundshëm. Ata në asnjë rrethanë nuk gjetën guxim  e as humanizëm për të kërkuar falje për krimet që ia shkaktuan popullit tonë. Ndodhi e kundërta, ata i mohojnë krimet e kryera në Kosovë, Bosnje dhe ende tentojnë ta ndryshojnë këtë narrativë. Ata luftojnë e mohojnë faktet për gjenocidin e kryer nga ta me qëllim dhe të planifikuar”, ka thënë ajo.
 
Andin Hoti, kryetar i Komisionit Qeveritar, për persona të Zhdukur, e ka cilësuar masakrën e Mejës si ditën e shpërfaqjes së mizorisë së agresorit serb.
 
“Kjo ditë do të duhej të ishte ditë e thirrjes së zgjimit për gjithë botën, një reflektim mbi atë se çfarë kemi përkujtuar. S’po flas veç për 376 të masakruarit e të vrarët e Mejës, e shumë të tjerë të zhdukur, por edhe për mijëra të tjerë që sot jetojnë si të vdekur nga pasojat e masakrave e humbjen e më të dashur të tyre”, ka deklaruar Hoti.
 
Kryetari i Gjakovës, Ardian Gjini, ka listuar arsyet pse masakra e Mejës është e përmasave tjera të krimit.
 
“Meja është krejt diçka tjetër dhe e veçantë për disa arsye. E para është brutaliteti ndaj djemve e burrave veç pse kanë qenë shqiptarë. Brutaliteti i cili është treguar në çdo zonë të Kosovës, këtu ka dalë krejt tjetër. Krimi nuk ka përfunduar me ekzekutimin e 367 civilëve, janë marrë kufomat, janë varros e rivarros, janë dërguar në Serbi, janë djegur. Krejt këta familjarë e bartin në gjoks të vetin për 25-vjet, për një çerekshekulli dhimbjen”, ka thënë Gjini./kosova.info
Biskota me çokollatë dhe avokado – Ëmbëlsira e shëndetshme Avokado mund të jetë një zëvendësues i shkëlqyeshëm i vajit ose i gjalpit, për ta bërë këtë mjafton
Recetë: Brokoli me gjizë e hudhra, shumë e shëndetshme Kjo është një recetë e thjeshtë, shumë fantastike dhe e pasur në vlera ushqyese. Përgatitet me
Maska që tërheqë fytyrën më mirë se botoksi Nuk keni nevojë të humbni shumë para për t’u dukur më të rinj!
Smoothie nga limoni dhe jogurti për dobësim dhe metabolizëm të shpejtë Nëse dëshironi të hiqni shpejt dhe shëndetshëm kilogramët nga kofshët dhe stomaku, atëherë ky
Palëpeta gjermane: Brumi më i shijshëm, por më i mira është që mund të jetë i njelmët dhe i ëmbël! Jemi të sigurt që do të kënaqeni në gatimin interesant dhe në shijen e parezistueshme të palëpetave