Dr.sha Dardeli: “nuk mbytet koronavirusi, duke e shpëlarë gojën me betadinë”
Dr.sha Dardeli: “nuk mbytet koronavirusi, duke e shpëlarë gojën me betadinë” 27.07.2020 | 12:00
Pas Sekretarit të përgjithshëm të Konferencës Ipeshkvnore të Shqipërisë, imzot Gjergj Meta, ipeshkëv i Rrëshenit, mjekja shqiptare, që punon prej vitesh në Romë, hedh poshtë mesazhet pseudomjekësore për përballimin e Covid-19 e jep këshillat e drejta kundër koronavirusit. Në mikrofonin e Radio Vatikanit - Vatican News, dr.sha Ana Dardeli.
 
Kohët e fundit, fatkeqësisht, është bërë e zakonshme të lexosh në gazetat shqiptare tituj si “Rritet bilanci i viktimave nga koronavirusi”, “Shtohen rastet me koronavirus”, “Mesatarja javore e rasteve të reja është rreth 96 të infektuar në ditë”. Jo më larg se javën e kaluar, Sekretari i përgjithshëm i Konferencës Ipeshkvnore të Shqipërisë, imzot Gjergj Meta, ipeshkëv i Rrëshenit, bëri thirrje në mikrofonin tonë të mos dëgjohen sharlatanët e ndryshëm, që japin këshilla për përballimin e Covid-19, me mesazhe në rrjetet shoqërore e në whatsapp, pa asnjë bazë shkencore. Edhe pse, nganjëherë pjesërisht të vërteta, ato nuk duhen marrë të mirëqena. “T’u besojmë mjekёve e t’ua zbatojmë këshillat – pati nënvizuar imzot Meta. – Të mos e kthejmë Shqipërinë në një spital të madh infektiv a, larg o Zot, në një morg. Jemi një vend i vogël dhe i varfër, me shumë probleme, edhe pa pandeminë e tërmetin. Nuk mund të lejojmë që kjo pandemi të na varfërojë e të na izolojë më shumë. Na kanë mbyllur kufijtë, jemi të detyruar të rrimë në karantinë, nëse kalojmë kufirin e ndonjë shteti. Rritja e rasteve po na penalizon”.
 
 
Ana Dardeli e një kolege me syze tregojnë mënyrën e drejtë për vendosjen e maskës (mbi hundë e nën syze; nën mjekërr)
 
Pikërisht për t’u kujtuar edhe një herë të gjithë shqiptarëve, kudo ndodhen, si duhet të sillemi në këtë situatë, ia drejtuam mikrofonin mjekes shqiptare, që punon në Romë, Ana Dardeli, e cila, në këshillat e saj, hedh poshtë edhe “direktivat” e një mesazhi pseudomjekësor, që po qarkullon këto ditë. Ta dëgjojmë…
 
Ëmbëlsirë e shpejtë nga mollët dhe arrat: Desert perfekt i gatshëm për gjysmë ore! Kombinimi i mollëve dhe i arrave përbën shije të vërtetë.
Recetë: Brokoli me gjizë e hudhra, shumë e shëndetshme Kjo është një recetë e thjeshtë, shumë fantastike dhe e pasur në vlera ushqyese. Përgatitet me
Maska që tërheqë fytyrën më mirë se botoksi Nuk keni nevojë të humbni shumë para për t’u dukur më të rinj!
Smoothie nga limoni dhe jogurti për dobësim dhe metabolizëm të shpejtë Nëse dëshironi të hiqni shpejt dhe shëndetshëm kilogramët nga kofshët dhe stomaku, atëherë ky
Palëpeta gjermane: Brumi më i shijshëm, por më i mira është që mund të jetë i njelmët dhe i ëmbël! Jemi të sigurt që do të kënaqeni në gatimin interesant dhe në shijen e parezistueshme të palëpetave