Imzot Gjergj Meta: Në kohën e Kovid-19 mos të harrojmë Zotin e të afërmin
Imzot Gjergj Meta: Në kohën e Kovid-19 mos të harrojmë Zotin e të afërmin 25.04.2020 | 12:00
Imzot Gjergj Meta: Nga eksperienca me kovid-19, pohon imzot Gjergj Meta, të mësojmë të kujdesemi për të afërmin, të kultivojmë marrëdhëniet personale me Zotin dhe me komunitetin tonë.
 
Është një univers i tërë që sillet rreth koronavirusit. Një pademi që ka ndryshuar rrënjësisht mënyrën e të jetuarit dhe të vepruarit të shoqërisë e edhe tё Kishës.
 
Kështu si i gjithë njerëzimi, kudo në botë, edhe Kisha përballet me fatkeqësinë që është Covid-19. E pikërisht mbi Kishën në kohën e koronavirusit, kremtimin e Meshëve dhe të lutjeve on line, përmes internetit, flasim me ipeshkvin e Rrëshenit, imzot Gjergj Metën.
 
Jeta dhe përvoja në kohën e koroavirusit në vatrat familjare, brenda shtëpive, ku jemi të detyruar të mbyllemi, kujdesi për tjetrin në vështirësi është tejet i rëndesishëm, ushqimi i shpresës, përmes Fjalës së Zotit dhe lutjes për një të ardhme më të mirë. Gjatë kësaj eksperience me covid të mos u mbështet emi vetëm në forcën tonë njerëzore, por të kemi besim e të mbështetemi në Zotin: të bëjnë gjithçka është në mundësitë tona njerëore, e Zoti, që është me të vërtetë me ne, do të na ndihmojë.
 
Nga eksperienca me covid-19, pohon imzot Gjergj Meta, duhet të mësojmë të kujdesemi për të afërmin, të kultivojmë marrëdhënien personale me Zotin dhe me komunitetin tonë. Mbi këto flasim me ipeshkvin e Rrëshenit imzot Gjergj Metën. Ta dëgjojmë bisedën...
 
 
/Radio Vatikani 
Ëmbëlsirë e shpejtë nga mollët dhe arrat: Desert perfekt i gatshëm për gjysmë ore! Kombinimi i mollëve dhe i arrave përbën shije të vërtetë.
Recetë: Brokoli me gjizë e hudhra, shumë e shëndetshme Kjo është një recetë e thjeshtë, shumë fantastike dhe e pasur në vlera ushqyese. Përgatitet me
Maska që tërheqë fytyrën më mirë se botoksi Nuk keni nevojë të humbni shumë para për t’u dukur më të rinj!
Smoothie nga limoni dhe jogurti për dobësim dhe metabolizëm të shpejtë Nëse dëshironi të hiqni shpejt dhe shëndetshëm kilogramët nga kofshët dhe stomaku, atëherë ky
Palëpeta gjermane: Brumi më i shijshëm, por më i mira është që mund të jetë i njelmët dhe i ëmbël! Jemi të sigurt që do të kënaqeni në gatimin interesant dhe në shijen e parezistueshme të palëpetave