Këshilla se si të masni pa peshore në kuzhinë
Këshilla se si të masni pa peshore në kuzhinë 13.09.2017 | 00:00
Të gjithë jemi gjendur përpara ndonjë situate kur nuk kemi pasur peshore në kuzhinë apo kur ajo ka qenë e prishur, e megjithatë e kemi pasur patjetër të përgatisim dicka për miqtë.
 
Flitet për matjen e me anë të enëve të kuzhinës – me lugë, gota, enë të tjera. Kjo tabelë mund të jetë e dobishme për amviset e reja, të cilat duan të dinë se si të masin pa peshojë.
 
Mielli:
 
1 lugë e sheshtë – 8 gr
1 lugë e plotë – 25 gr
Enë prej 2,5 dl – 130-150 gr
 
Griz:
 
1 lugë e sheshtë – 10 gr
1 lugë e plotë – 22 gr
Enë prej 2,5 dl – 170 gr
 
Oriz:
 
1 lugë e plotë – 30 gr
 
Sheqer:
 
1 lugë e sheshtë – 12,5 gr
1 lugë e plotë – 25 gr 
 
Gjalpë:
 
1 lugë e sheshtë me gjalpë jo ë shkrirë – 20 gr
1 lugë e sheshtë me gjalpë jo të shkrirë – 14 gr
 
Qumësht apo ujë:
 
1 lugë – 17 gr
1 gotë uji – 200 gr
Enë prej 2,5 dcl – 250 gr
Biskota me çokollatë dhe avokado – Ëmbëlsira e shëndetshme Avokado mund të jetë një zëvendësues i shkëlqyeshëm i vajit ose i gjalpit, për ta bërë këtë mjafton
Recetë: Brokoli me gjizë e hudhra, shumë e shëndetshme Kjo është një recetë e thjeshtë, shumë fantastike dhe e pasur në vlera ushqyese. Përgatitet me
Maska që tërheqë fytyrën më mirë se botoksi Nuk keni nevojë të humbni shumë para për t’u dukur më të rinj!
Smoothie nga limoni dhe jogurti për dobësim dhe metabolizëm të shpejtë Nëse dëshironi të hiqni shpejt dhe shëndetshëm kilogramët nga kofshët dhe stomaku, atëherë ky
Palëpeta gjermane: Brumi më i shijshëm, por më i mira është që mund të jetë i njelmët dhe i ëmbël! Jemi të sigurt që do të kënaqeni në gatimin interesant dhe në shijen e parezistueshme të palëpetave