Ushqim i vjetër fshati në vend të bukës: Ky ushqim i vërtetë i ka vetëm tre përbërës!
Ushqim i vjetër fshati në vend të bukës: Ky ushqim i vërtetë i ka vetëm tre përbërës! 02.08.2018 | 09:16
Receta për kulaç të vërtetë fshati.
 
Nevojiten:
 
– 400 g miell misri të bluar trash,
– 220 ml ujë të vakët (në të cilin duhet t’i tretni ½ e qeses së pluhurit për ëmbëlsira),
– 1 lugë e vogël e plotë kripë
– yndyrë (më mirë vaj bimësh) për lyerje.
 
Përgatitja:
 
Kulaçi i vërtetë gatuhet me vetëm tre përbërës: miell misri i bluar trash, kripë dhe ujë pa shtesa djathi, mishi etj.
 
Në miell qitni ujë të vakët me pluhurin e përzier të ëmbëlsirave dhe shtoni një lugë të vogël kripë.
 
Përbërja duhet të jetë paksa më e dendur se brumi i palapetave.
 
Gjithë këtë me garuzhdë përzieni dhe qiteni në tepsi të lyer me yndyrë (për lyerje të tepsisë mund ta përdorni edhe vajin e bimëve) dhe futeni në furrë të ngrohur më parë, në 230 gradë celsius, rreth 15-20 minuta, përkatësisht derisa në sipërfaqe të krijohet korja ngjyrë gështenje.Kur të piqet spërkateni sipër me ujë, mbulojeni me leckë kuzhine dhe lëreni të ftohet.
 
Kur të ftohet, priteni në katrorë apo në trekëndësha dhe servireni në vend të bukës, me sarma, lakra me mish, speca të mbushur apo përshesheni në jogurt apo në kos.
Biskota me çokollatë dhe avokado – Ëmbëlsira e shëndetshme Avokado mund të jetë një zëvendësues i shkëlqyeshëm i vajit ose i gjalpit, për ta bërë këtë mjafton
Recetë: Brokoli me gjizë e hudhra, shumë e shëndetshme Kjo është një recetë e thjeshtë, shumë fantastike dhe e pasur në vlera ushqyese. Përgatitet me
Maska që tërheqë fytyrën më mirë se botoksi Nuk keni nevojë të humbni shumë para për t’u dukur më të rinj!
Smoothie nga limoni dhe jogurti për dobësim dhe metabolizëm të shpejtë Nëse dëshironi të hiqni shpejt dhe shëndetshëm kilogramët nga kofshët dhe stomaku, atëherë ky
Palëpeta gjermane: Brumi më i shijshëm, por më i mira është që mund të jetë i njelmët dhe i ëmbël! Jemi të sigurt që do të kënaqeni në gatimin interesant dhe në shijen e parezistueshme të palëpetave