Distria Krasniqi e fiton medaljen e artë në Grand Slamin e Parisit
Distria Krasniqi e fiton medaljen e artë në Grand Slamin e Parisit 05.02.2024 | 03:11
Xhudistja kosovare Distria Krasniqi (majtas) duke garuar kundër britanikes Chelsie Giles gjatë finales së Grand Slamit të Parisit, ku e fitoi medaljen e artë në kategorinë 52 kilogramë, 2 shkurt 2024.
 
Distria Krasniqi e ka fituar të premten medaljen e artë në Grand Slamin e xhudos në Parisit - e cila është medalja e parë për të në vitin 2024 - duke treguar formë të lartë në prag të Lojërave Olimpike Verore në kryeqytetin francez gjatë verës.
 
Kampionia olimpike e Kosovës, Krasniqi e mundi britaniken Chelsie Giles falë një pike waza-ari, e cila është pika e dytë më e lartë në sportin e xhudos pas ipponit, në një luftë finale që zgjati plot katër minuta në kategorinë deri në 52 kilogramë.
 
Pasi rrethin e parë e kaloi pa luftë, ajo e mposhti francezen Leonie Gonzalez në rrethin e dytë, ndërsa triumfoi pastaj ndaj jugkoreanes Seyun Jang për një vend në çerekfinale.
 
Xhudistja pejane ia doli ta mposhtë Khorloodoi Bishreltin nga Emiratet e Bashkuara Arabe për të arritur në gjysmëfinale, ku e rrëzoi nga gara edhe një japoneze tjetër, Kisumi Omari.
 
Triumfi në finale nënkupton se Krasniqi tani ka fituar pesë medalje të arta në turnetë grand slam në karrierën e saj, prej të cilave tri vetë, në atë të Parisit, ndërsa 24 medalje të arta në përgjithësi.
 
Grand Slami është ndër turnetë më të rëndësishëm në sportin e xhudos.
 
Krasniqi, 28 vjeçe, është kampione olimpike tashmë në kategorinë deri 48 kilogramë nga Lojërat Olimpike Verore Tokio 2020, por ajo synon ta fitojë atë edhe në kategorinë deri në 52 kilogramë pas gjashtë muajve në Paris.
 
Nëse e arrin këtë, ajo do të bëhej kosovarja e parë që i fiton dy medalje të arta olimpike.
 
Ajo kaloi nga kategoria 48 kilogramë në atë 52 kilogramë pas pensionimit të xhudistes legjendare Majlinda Kelmendi më 2021.
 
Krasniqi, bashkë Kelmendin dhe Nora Gjakovën, janë atletet e vetme, qoftë në sportin e grave apo burrave, që kanë fituar medalje të arta olimpike në historinë e sportit kosovar.
 
Krasniqi e mbylli vitin 2023 si xhudistja e parë në botë në kategorinë e saj. Në një rrëfim për Libertas të Radios Evropa e Lirë në dhjetor, Distria tha se xhudoja për të është "vetë jeta".
Biskota me çokollatë dhe avokado – Ëmbëlsira e shëndetshme Avokado mund të jetë një zëvendësues i shkëlqyeshëm i vajit ose i gjalpit, për ta bërë këtë mjafton
Recetë: Brokoli me gjizë e hudhra, shumë e shëndetshme Kjo është një recetë e thjeshtë, shumë fantastike dhe e pasur në vlera ushqyese. Përgatitet me
Maska që tërheqë fytyrën më mirë se botoksi Nuk keni nevojë të humbni shumë para për t’u dukur më të rinj!
Smoothie nga limoni dhe jogurti për dobësim dhe metabolizëm të shpejtë Nëse dëshironi të hiqni shpejt dhe shëndetshëm kilogramët nga kofshët dhe stomaku, atëherë ky
Palëpeta gjermane: Brumi më i shijshëm, por më i mira është që mund të jetë i njelmët dhe i ëmbël! Jemi të sigurt që do të kënaqeni në gatimin interesant dhe në shijen e parezistueshme të palëpetave