Uthull molle me sodë buke për kolesterolin, tretjen dhe veshkat
Uthull molle me sodë buke për kolesterolin, tretjen dhe veshkat 06.01.2021 | 22:23
Uthullën dhe sodën e bukës mund ta përdorni për të zmbrapsur një sërë sëmundjesh.
 
Uthulla dhe soda e bukës kanë gjetur përdorim të zgjeruar në shumë kura shëndetësore dhe të bukurisë, shkruan “AgroWeb”.
 
Këto dy produkte janë tepër efikase, kushtojnë pak dhe gjenden lehtë në çdo dyqan ushqimor, transmeton lajmi.net.
 
Uthullën dhe sodën e bukës mund ta përdorni për të zmbrapsur një sërë sëmundjesh.
 
Përse Duhen Kombinuar Uthulla Me Sodën e Bukës
 
Sipas të dhënave të AgroWeb.org, uthulla dhe soda e bukës kanë një nivel të kundërt pehashi.
 
Njëri është alkalin tjetri është acidik që do të thotë se kjo kurë mund të konsumohet pa shkaktuar dëme në organizëm.
 
Rrjedhimisht, ju do të përfitoni të gjitha vlerat pa rritur nivelin e aciditetit në trup.
 
Vlerat Më Të Rëndësishme Të Uthullës
 
Uthulla e mollës është një lëng i shëndetshëm që pastron trupin dhe e gjallëron atë.
 
Eliminon toksinat dhe ndihmon në metabolizimin e yndyrnave.
 
Parandalon infeksionet urinare.
 
Ndihmon në eliminimin e lëngjeve të tepërta.
 
Parandalon përtharjen e syve.
 
Përmirëson tretjen dhe parandalon konstipacionin.
 
Ul kolesterolin, trigliceridet dhe acidin urik.
 
Lehtëson kollën dhe dhimbjen e fytit.
 
Parandalon gurët në veshka.
 
Përmirëson shëndetin dentar.
 
Uthulla përmban vitaminat A dhe B, acide yndyrore, enzima dhe shumë minerale siç janë kalçiumi, fosfori, kaliumi, magnezi, sulfuri, zinku, hekuri dhe silikoni.
 
Si Të Përgatisni Kurën Me Sodë Buke Dhe Uthull
 
Merrni një gotë me ujë të ngrohtë dhe shtoni një lugë gjelle me uthull molle dhe një majë luge me sodë buke.
 
Si Ta Konsumoni
 
Ju mund të pini një deri në tre gota në ditë. Idealja është ta pini me stomak bosh ose të paktën një orë përpara se të ushqeheni.
 
Nëse dëshironi të bëni një detoks të organizmit, pini nga një gotë përpara çdo vakti.
 
Disa ekspertë e rekomandojnë këtë kurë edhe kundër inflamacionit apo artritit. /Lajmi.net/
Biskota me çokollatë dhe avokado – Ëmbëlsira e shëndetshme Avokado mund të jetë një zëvendësues i shkëlqyeshëm i vajit ose i gjalpit, për ta bërë këtë mjafton
Recetë: Brokoli me gjizë e hudhra, shumë e shëndetshme Kjo është një recetë e thjeshtë, shumë fantastike dhe e pasur në vlera ushqyese. Përgatitet me
Maska që tërheqë fytyrën më mirë se botoksi Nuk keni nevojë të humbni shumë para për t’u dukur më të rinj!
Smoothie nga limoni dhe jogurti për dobësim dhe metabolizëm të shpejtë Nëse dëshironi të hiqni shpejt dhe shëndetshëm kilogramët nga kofshët dhe stomaku, atëherë ky
Palëpeta gjermane: Brumi më i shijshëm, por më i mira është që mund të jetë i njelmët dhe i ëmbël! Jemi të sigurt që do të kënaqeni në gatimin interesant dhe në shijen e parezistueshme të palëpetave