Serumi i jetëgjatësisë, sipas mjekut 105-vjeçar japonez, janë këto 12 këshilla
Serumi i jetëgjatësisë, sipas mjekut 105-vjeçar japonez, janë këto 12 këshilla 12.04.2022 | 23:27
REVISTA PSIKOLOGJIA/ Serumi i rinisë së përjetshme ende nuk është zbuluar, por sigurisht e dimë se ka shumë mënyra për të jetuar sa më gjatë që të jetë e mundur dhe mbi të gjitha të lumtur. Disa nga këto, sidomos 12, janë zbuluar qartë nga dikush që … i di mirë.
 
Po flasim për Dr. Shigeaki Hinohara një mjek japonez i cili, ndër të tjera, pati “meritën” të jetonte deri në 105 vjet. Para se të ikte, në vitin 2017, ai shkroi një listë të sjelljeve të mira që ai beson se mund të na ndihmojë të jetojmë më gjatë dhe më të buzëqeshur.
 
1. Konsideroni vetëm atë që meriton vëmendjen tuaj. Stresi lëndon trupin dhe shpirtin, prandaj mos e nënvlerësoni atë as në çështje të vogla.
 
2. Lejo të frymëzohesh. Artet, poezia dhe muzika janë burime të mëdha frymëzimi: neglizhimi i tyre nënkupton mbylljen e dyerve të imagjinatës.
 
3. Mos jini xheloz për dijen tuaj. Çdo gjë që mësoni, ndajeni me të tjerët si dhuratë.
 
4. Planifikoni, gjithmonë. Mos u habitni nga ditët që kalojnë: planifikoni gjërat, dhe asnjë angazhim kurrë nuk do të jetë shumë i lodhshëm!
 
5. Hiqe mendjen nga dhimbja. Mos mendoni për atë që ju lëndon dhe merr energjinë tuaj, mësoni t’i lini gjërat të rrjedhin dhe hidhini prapa shpatullave.
 
6. Mos i lini pas dore gëzimet e përditshme. Mos harroni të përkëdhelni veten dhe ata rreth jush, duke shijuar momentet e vogla të gëzimit.
 
7. Mos u ndalni në “kundërshtinë” e parë. Në një diskutim, gjithmonë përpiquni të dëgjoni versione të ndryshme, kështu që ju do të jeni më objektiv!
 
8. Hani të shëndetshëm dhe flini mjaftueshëm. Shëndeti është një aset i çmuar, mos e humbisni atë.
 
9. Besoni te vetja. Ka një ndryshim midis përulësisë dhe mungesës së vetëbesimit: mos kërkoni ndihmë për çdo vështirësi të vogël, zgjidheni!
 
10.Mos u bashkëngjitni me paratë. Ata janë bërë për t’u shpenzuar, prandaj mos kaloni në depresion kur xhepat tuaj të zbrazen.
 
11. Gjeni një model reference. Rrethojeni veten me njerëz që mendoni se janë më të mirë se ju, dhe kur jeni të pavendosur, kërkoni këshilla me përulësi.
 
12. Duajeni punën që bëni. Nëse bëni një punë ku keni argëtim, nuk do të ndjeni atë si punë as edhe një ditë në jetën tuaj./Panorama
Biskota me çokollatë dhe avokado – Ëmbëlsira e shëndetshme Avokado mund të jetë një zëvendësues i shkëlqyeshëm i vajit ose i gjalpit, për ta bërë këtë mjafton
Recetë: Brokoli me gjizë e hudhra, shumë e shëndetshme Kjo është një recetë e thjeshtë, shumë fantastike dhe e pasur në vlera ushqyese. Përgatitet me
Maska që tërheqë fytyrën më mirë se botoksi Nuk keni nevojë të humbni shumë para për t’u dukur më të rinj!
Smoothie nga limoni dhe jogurti për dobësim dhe metabolizëm të shpejtë Nëse dëshironi të hiqni shpejt dhe shëndetshëm kilogramët nga kofshët dhe stomaku, atëherë ky
Palëpeta gjermane: Brumi më i shijshëm, por më i mira është që mund të jetë i njelmët dhe i ëmbël! Jemi të sigurt që do të kënaqeni në gatimin interesant dhe në shijen e parezistueshme të palëpetave