Lionel Messi vazhdon serinë rekord, fiton "Topin e Artë" për herën e 8 në karrierë
Lionel Messi vazhdon serinë rekord, fiton "Topin e Artë" për herën e 8 në karrierë 31.10.2023 | 02:52
Lionel Mesi ka vendosur hegjemoninë absolute për fitoren e trofeut të ”Topit të Artë” teksa ka fituar për herë të 8 në karrierë këtë çmim të rëndësishëm individual, dy më shumë se ndjekësi më i afërt, Kristiano Ronaldo.
 
Ylli argjentinas mori trofeun në mbrëmjen gala të zhvilluar në Paris, duke mundur Erling Haland dhe Kilian Mbape, të cilët ishin rivalët e vetëm që mund të kërcënonin futbollistin i cili u zgjodh si fitues për shkak të triumfit të tij në Kupën e Botës në dhjetorin e kaluar.
 
CEREMONIA
 
Ora 22:32 – Lionel Mesi është fituesi i “Topit të Artë” për herën e 8 në karrierë. Argjentinasi la pas Erling Haland dhe Kilian Mbape në garën për trofeun.
bandicam-2023-10-30-22-32-11-068-665x450
Ora 22:25 – Në skenë ngjitet Devid Bekam për të dorëzuar trofeun e “Topit të Artë” .
Ora 22:04 – Fituesja e ”Topit të Artë” për femra shpallet mesfushorja e Barcelonës dhe Spanjës, Aitana Bonmati.
bandicam 2023-10-30 22-06-20-958
Ora 22:00 – Zbulohet se Rodri, Vinicius dhe Julian Alvarez janë përkatësisht në vendet 5, 6 dhe 7 në garën për “Topin e Artë”.
Ora 21:55 – Meri Irps, Olga Karmona dhe Aleksandra Pop janë përkatësisht në vendin e 5-të, 6-të dhe 7-të në renditjen për “Topin e Artë” të femrave.
Ora 21:49 – Mançester Siti shpallet fituesi i trofeut për klubin më të mirë të futbollit për meshkuj.
Ora 21:37 – Çmimi “Gerd Myler” për golashënuesin më të mirë, i shkon Erling Haland, si sulmuesi që ka shënuar më shumë gola, 56 të tillë, gjatë këtij viti.
Ora 21:29 – Fituesi i trofeut “Lev Jashin” për portierin më të mirë të vitit u shpall Emiliano Martinez, të cilit ia dorëzoi trofeun babai i tij, Alberto.
bandicam 2023-10-30 21-30-47-623
Ora 21:14 – Trofeu i klubit të futbollit më të mirë për femra i shkon Barcelonës, fituese e Ligës së Kampioneve në fuqi.
bandicam 2023-10-30 21-15-54-345
Ora 21:05 – Vinicius Xhunior është fituesi i çmimit “Sokrates” për punën e tij me fondacionin që ka në Brazil për të ndihmuar fëmijët në nevojë.
bandicam 2023-10-30 21-07-02-641
Ora 21:02 – Bëhet e ditur se Osimhen, Bernardo Silva dhe Modriç janë lojtarët e pozicionuar përkatësisht në vendet 8, 9 dhe 10 në renditjen e përgjithshme për “Topin e Artë”.
Ora 21:00 – Xhud Bellingam fiton trofeun “Kopa” që i jepet lojtarit të ri më të mirë të vitit.
bandicam 2023-10-30 20-59-25-528
Ora 20:50 – Didier Drogba fton në skenë disa nga yjet e ftuar dhe që janë të pranishëm në këtë mbrëmje, mes të cilëve Mesi, Haland e Mbape.
bandicam 2023-10-30 20-51-36-657
Ora 20:45 – Nis mbrëmja gala, nën prezantimin e Didier Drogba dhe Sandi Heriber.
 
LISTA SIPAS RENDITJES
 
8 Viktor Osimhen
9 Bernardo Silva
10 Luka Modriç
11 Robert Levandovski
12 Mohamed Salah
13 Jasin Bunu
14 Ilkai Gyndogan
15 Emiliano Martinez
16 Karim Benzema
17 Kviça Kvaratskhelia
18 Xhud Bellingam
19 Herri Kejn
20 Lautaro Martinez
21 Antuan Grizman
22 Kim Min-Jae
23 Andre Onana
24 Bukajo Saka
25 Josko Gvardiol
26 Xhamal Musiala
27 Nikolo Barela
28 Randal Kolo-Muani
— Martin Odegard
30 Ruben Dias
Recetë: Brokoli me gjizë e hudhra, shumë e shëndetshme Kjo është një recetë e thjeshtë, shumë fantastike dhe e pasur në vlera ushqyese. Përgatitet me
Biskota me çokollatë dhe avokado – Ëmbëlsira e shëndetshme Avokado mund të jetë një zëvendësues i shkëlqyeshëm i vajit ose i gjalpit, për ta bërë këtë mjafton
Maska që tërheqë fytyrën më mirë se botoksi Nuk keni nevojë të humbni shumë para për t’u dukur më të rinj!
Supë me patate dhe selino Selinoja është një perime e mrekullueshme e njohur gjërësisht për vetitë detoksifikuese të
Pastë me spinaq e djath Zieni pastat. Përderisa zihen pastat, përgatisni sosin. Në një tigan të thelle shkrni buterin,