Përkujtohet 77 vjetori i Kryengritjes Antikomuniste të Postribës
Përkujtohet 77 vjetori i Kryengritjes Antikomuniste të Postribës 10.09.2023 | 12:00
Kanë kaluar 77 vjet nga Kryengritja Antikomuniste e Postribës dhe ajo vazhdon të përkujtohet si një nga ngjarjet e rëndësishme e qëndresës antikomuniste të shqiptarëve.
Organizuar nga shoqata kombëtare “Postriba-Nderi i Kombit”, banorë të Shkodrës dhe Postribës bënë homazhe dhe vendosën kurora me lule në memorialin kushtuar kësaj ngjarje. Kurora me lule vendosi sot edhe kryetari i Bashkisë së Shkodrës, Benet Beci, i kandiduar në zgjedhjet e fundit vendore të 24 majit nga Partia Socialiste.
 
Kryetari i shoqatës “Postriba-Nderi i Kombit”, Faz Shabaj tha se gjatë 30 viteve Partia Socialiste e ka quajtur reaksionare Kryengritjen e Postribës.
 
“Ne, edhe sot, vendosëm kurora pranë lapidarit të ngritur në kujtim të kësaj ngjarje të shënuar. Pranë këtij lapidari vendosi kurora edhe kryetari i Bashkisë së Shkodrës, zoti Benet Beci, të cilin unë personalisht e përgëzoj sepse, Partia Socialiste tash 30 vjet nuk e ka nderuar asnjë herë këtë ngjarje, por e ka quajtur kryengritje reaksionare dhe famëkeqe”.
 
Më 9 shtator të vitit 1946 banorët e Postribës dhe rrethinave, të pakënaqur me vendosjen e regjimit komunist, sulmuan kazermat e ushtrisë dhe burgun e Shkodrës, me qëllim lirimin e të burgosurve politikë. Revolta e tyre u shtyp me dhunë dhe 9 prej kryengritësve u dënuan me vdekje, 4 të tjerë me burgim të përjetshëm, ndërsa 6 kryengritës u dënuan me nga 15-20 vite burgim.
 
Për kryetarin e shoqatës së ish të përndjekurve politikë të Shkodrës, Zenel Drangun, një pjese e të ekzekutuarve pas dështimit të kryengritjes, ende nuk u është gjetur vendvarrimi.
 
“Para dhjetë ditëve patëm një takim me kryetaren e Autoritetit për Informim mbi Dosjet e ish Sigurimit ku u diskutua kjo çështje në respekt të Shkodrës, e cila ka 601 të pushkatuar dhe 500 persona, të cilëve nuk u janë gjetur eshtrat”
 
Në përkujtimin e 77 vjetorit të Kryengritjes Antikomuniste të Postribës, përshëndetën edhe përfaqësues të Partisë Demokratike, të cilët vlerësuan mesazhin që përcjell përkujtimi i kësaj ngjarje.
 
Kryengritja e Postribës e shtatorit të vitit 1946 nuk ja arriti qëllimit dhe u shtyp me dhunë nga diktarura e sapovendosur në Shqipëri. Megjithatë, ajo mbetet një simbol i qëndresës kundër komunizmit. Për këtë, Postriba është nderuar me urdhërin e lartë “Nderi Kombit”./Zeri i Amerikes
 
Video 
List of videos
Biskota me çokollatë dhe avokado – Ëmbëlsira e shëndetshme Avokado mund të jetë një zëvendësues i shkëlqyeshëm i vajit ose i gjalpit, për ta bërë këtë mjafton
Recetë: Brokoli me gjizë e hudhra, shumë e shëndetshme Kjo është një recetë e thjeshtë, shumë fantastike dhe e pasur në vlera ushqyese. Përgatitet me
Maska që tërheqë fytyrën më mirë se botoksi Nuk keni nevojë të humbni shumë para për t’u dukur më të rinj!
Smoothie nga limoni dhe jogurti për dobësim dhe metabolizëm të shpejtë Nëse dëshironi të hiqni shpejt dhe shëndetshëm kilogramët nga kofshët dhe stomaku, atëherë ky
Palëpeta gjermane: Brumi më i shijshëm, por më i mira është që mund të jetë i njelmët dhe i ëmbël! Jemi të sigurt që do të kënaqeni në gatimin interesant dhe në shijen e parezistueshme të palëpetave