“Home Alone”, sa kushtojnë sot blerjet e Kevinit të vogël
“Home Alone”, sa kushtojnë sot blerjet e Kevinit të vogël 14.12.2023 | 13:21
Gjatë sezonit të Krishtlindjeve, përveç pemës, dritave dhe bukëve me xhenxhefil, do të shijojmë për të disatën herë filmin klasik “Home Alone” i vitit 1990, me 8-vjeçarin Kevin McCallister, i cili pasi mbeti vetëm për festat e Krishtlindjeve, shkoi për pazar, duke blerë një sasi të madhe ushqimesh dhe sende shtëpiake të përditshme, për më pak se 20 dollarë.
 
Megjithatë, me çmimet e sotme, Kevin ndoshta do të mbetej i uritur.
 
Në një raport, “Fox News” zakonisht përmend se e njëjta listë produktesh vitin e kaluar ka kushtuar 44,40 dollarë dhe këtë vit, në 2023, do të kushtojë 72,28 dollarë!
 
'Home Alone' fans shocked by almost 250 percent increase in grocery prices since iconic shopping trip
Last year, the same grocery list cost $44.40, and this year, it costs a whopping $72.28 in 2023https://t.co/WxZF8At7OL
— atasteofcreole (@atasteofcreole)
December 9, 2023
 
Një nënë e dy fëmijëve nga Virxhinia Perëndimore dhe pronare e një biznesi të vogël, e cila foli në emision tha: “Në pjesë të ndryshme të vendit do të kenë norma të ndryshme inflacioni. Dhe unë e di se disa norma inflacioni janë normale për dekada. Por inflacioni që ndjemë në dyqanin ushqimor ishte saktësisht i njëjtë me çdo amerikan tjetër. Dhe është e vështirë të përpiqesh të paguash për sendet ushqimore nga java në javë.”
 
Siç raporton rrjeti televiziv në raportin e tij, edhe pse ka një ulje të çmimeve që nga piku i inflacionit, çmimet janë të papërballueshme dhe xhepat e konsumatorëve amerikanë po “gjakohen” çdo ditë. Amerikanët shohin kuletat e tyre të zbrazura në gjysmë të rrugës çdo muaj, në një kohë kur saktësia po “galopon” me ritme të pakapshme.
 
Sipas indeksit të çmimeve të konsumit në tetor, çmimi i mallrave të përditshme, përfshirë benzinën, sendet ushqimore dhe qiranë, ka mbetur i pandryshuar në tetor nga një muaj më parë. Çmimet janë “rritur” me 3.2% krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.
Biskota me çokollatë dhe avokado – Ëmbëlsira e shëndetshme Avokado mund të jetë një zëvendësues i shkëlqyeshëm i vajit ose i gjalpit, për ta bërë këtë mjafton
Recetë: Brokoli me gjizë e hudhra, shumë e shëndetshme Kjo është një recetë e thjeshtë, shumë fantastike dhe e pasur në vlera ushqyese. Përgatitet me
Maska që tërheqë fytyrën më mirë se botoksi Nuk keni nevojë të humbni shumë para për t’u dukur më të rinj!
Smoothie nga limoni dhe jogurti për dobësim dhe metabolizëm të shpejtë Nëse dëshironi të hiqni shpejt dhe shëndetshëm kilogramët nga kofshët dhe stomaku, atëherë ky
Palëpeta gjermane: Brumi më i shijshëm, por më i mira është që mund të jetë i njelmët dhe i ëmbël! Jemi të sigurt që do të kënaqeni në gatimin interesant dhe në shijen e parezistueshme të palëpetave