KFOR trajnon ushtarët për skenarët e kontrollit të turmave gjatë trazirave
KFOR trajnon ushtarët për skenarët e kontrollit të turmave gjatë trazirave 10.07.2024 | 02:58
Komanda Rajonale Perëndim e misionit të KFOR-it të udhëhequr nga NATO-ja zhvilloi ushtrimin trajnues me emrin “Swift Rescue”, të mbajtur në çdo komunë të Kosovës perëndimore, për të ruajtur gatishmërinë e lartë operacionale.
 
KFOR, përmes një postim në rrjetin social Facebook, bën të ditur se gjatë ushtrimit, ata u trajnuan në skenarë kontrolli të turmave dhe trazirave dhe testuan disa procedura evakuimi.
 
“KFOR-i vazhdon të zbatojë mandatin e tij – bazuar në Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së të vitit 1999 – për të ofruar një mjedis të sigurt dhe të sigurt për të gjithë njerëzit që jetojnë në Kosovë dhe lirinë e lëvizjes, në çdo kohë dhe KFOR-i është reaguesi i tretë i sigurisë, pas Policisë së Kosovës dhe misionit të BE-së për Sundim të Ligjit (EULEX), respektivisht, me të cilët punojmë në koordinim të ngushtë”, thuhet në këtë njoftim.
 
Biskota me çokollatë dhe avokado – Ëmbëlsira e shëndetshme Avokado mund të jetë një zëvendësues i shkëlqyeshëm i vajit ose i gjalpit, për ta bërë këtë mjafton
Pastë me spinaq e djath Zieni pastat. Përderisa zihen pastat, përgatisni sosin. Në një tigan të thelle shkrni buterin,
Ëmbëlsirë e shpejtë nga mollët dhe arrat: Desert perfekt i gatshëm për gjysmë ore! Kombinimi i mollëve dhe i arrave përbën shije të vërtetë.
Recetë: Brokoli me gjizë e hudhra, shumë e shëndetshme Kjo është një recetë e thjeshtë, shumë fantastike dhe e pasur në vlera ushqyese. Përgatitet me
Supë me patate dhe selino Selinoja është një perime e mrekullueshme e njohur gjërësisht për vetitë detoksifikuese të
Tost dietik integral me gjethe selinoje Mënyra e përgatitjes: Përhapni gjalpin e kikirikut mbi 2 fetat e bukës.