‘Shega Fest’, produkti vendas në Lezhë promovohet me këngë dhe valle
‘Shega Fest’, produkti vendas në Lezhë promovohet me këngë dhe valle 17.11.2023 | 02:22
Në Lezhë u organizua festa e shegës, e kthyer tashmë në traditë që synon promovimin e prodhimit vendas që pasuron gastronominë.
  
Në Lezhë u organizua festa e shegës, frut mjaft i kultivuar në këtë zonë.
 
Eventi kulturor i titulluar “Shega Fest”, u gërshetua me këngë e valle dhe përveç promovimit të vlerave të shegës që po pasuron gastronominë e restoranteve të zonës në panair u ekspozuan gatimet tradicionale si dhe etnografia.
 
Ky frut fillimisht eshte gjetur ne natyren e eger, por tashme kultivohet nga fermeret duke zgjeruar dhe perdorimin ne restorante.
 
“Bëjnë aperitiv me shege, si dhe e përdorim në sallatëra, në djath, etj”, thanë disa kuzhiniere.
 
Kreu i bashkise Lezhe, Pjerin Ndreu, foli per nevojen per ta bere shegen jo vetem pjese e perditshmerise por edhe per mbeshtetjen e nevojshme ndaj fermereve qe se fundmi kane nisur te shtojne siperfaqet.
 
“Duhet tu rrimë afër fermereve duke pas parasysh dhe projektet e BE-së”, tha Ndreu.
 
Ne Lezhe kultivohen rreth 120 hektare shege, prodhimi kete vit ka qene i bollshem, por problem për fermret mbetet mungesa e tregut./M.T/r.k./Shqiptarja.com
 
Video 
List of videos
Biskota me çokollatë dhe avokado – Ëmbëlsira e shëndetshme Avokado mund të jetë një zëvendësues i shkëlqyeshëm i vajit ose i gjalpit, për ta bërë këtë mjafton
Recetë: Brokoli me gjizë e hudhra, shumë e shëndetshme Kjo është një recetë e thjeshtë, shumë fantastike dhe e pasur në vlera ushqyese. Përgatitet me
Maska që tërheqë fytyrën më mirë se botoksi Nuk keni nevojë të humbni shumë para për t’u dukur më të rinj!
Smoothie nga limoni dhe jogurti për dobësim dhe metabolizëm të shpejtë Nëse dëshironi të hiqni shpejt dhe shëndetshëm kilogramët nga kofshët dhe stomaku, atëherë ky
Palëpeta gjermane: Brumi më i shijshëm, por më i mira është që mund të jetë i njelmët dhe i ëmbël! Jemi të sigurt që do të kënaqeni në gatimin interesant dhe në shijen e parezistueshme të palëpetave