Fotografia e gruas me trupin e mbesës së vdekur, fituese në shtypin botëror
Fotografia e gruas me trupin e mbesës së vdekur, fituese në shtypin botëror 18.04.2024 | 15:24
Fotografia e gruas palestineze me trupin e mbesës së saj në përqafim shpallet fituese e shtypit botëror të fotografisë, e cila u vra nga sulmet izraelite.
 
Fotografi palestinez Mohammed Salem është shpallur fituesi i fotos së shtypit botëror me një fotografi të shkrepur të një gruaje palestineze e cila mbanë trupin e vdekur të mbesës së saj 5-vjeçare në përqafim. Vajza u vra brenda në shtëpi nga një sulm me raketa izraelite në Khan Younis, në jug të Gazës.
 
Sipas jurisë, fotografia është realizuar me respekt dhe kujdes, por imazhi tregon edhe 'humbjen e paimagjinueshme'. Fotografia është bërë në morgun e spitalit Nasser, në tetor të vitit 2023.
 
'Juria u prek thellë nga mënyra sesi ky imazh ngjall një emocion. Një reflektim emocional në çdo shikues. Ofron një vështrim metaforik dhe fjalë për fjalë për një humbje të madhe', tha Joumana El Zein Khoury drejtoresha ekzekutive World Press Photo.
 
E edhe vetë forografi Salem e përshkruan foton si një moment të fuqishëm dhe të trishtuar që përmbledh ndjenjën më të madhe të asaj që ndodhi në Rripin e Gazës.
Biskota me çokollatë dhe avokado – Ëmbëlsira e shëndetshme Avokado mund të jetë një zëvendësues i shkëlqyeshëm i vajit ose i gjalpit, për ta bërë këtë mjafton
Recetë: Brokoli me gjizë e hudhra, shumë e shëndetshme Kjo është një recetë e thjeshtë, shumë fantastike dhe e pasur në vlera ushqyese. Përgatitet me
Maska që tërheqë fytyrën më mirë se botoksi Nuk keni nevojë të humbni shumë para për t’u dukur më të rinj!
Smoothie nga limoni dhe jogurti për dobësim dhe metabolizëm të shpejtë Nëse dëshironi të hiqni shpejt dhe shëndetshëm kilogramët nga kofshët dhe stomaku, atëherë ky
Palëpeta gjermane: Brumi më i shijshëm, por më i mira është që mund të jetë i njelmët dhe i ëmbël! Jemi të sigurt që do të kënaqeni në gatimin interesant dhe në shijen e parezistueshme të palëpetave