Alexander Stubb, politikani proevropian i fiton zgjedhjet – President i Finlandës në 6 vjetët e ardhshme
Alexander Stubb, politikani proevropian i fiton zgjedhjet – President i Finlandës në 6 vjetët e ardhshme 12.02.2024 | 16:00
Alexander Stubb i Partisë së Koalicionit Kombëtar të qendrës së djathtë fitoi ngushtë zgjedhjet presidenciale të Finlandës të dielën, duke mundur anëtarin liberal të Partisë së Gjelbër Pekka Haavisto, i cili pranoi humbjen.
 
Stubb është pro-evropian dhe një mbështetës i fortë i Ukrainës, i cili ka mbajtur një qëndrim të ashpër ndaj Rusisë.
 
Ai e shpalli veten fitues në votimin e balotazhit pasi siguroi 51.6% të votave pasi ishin numëruar 99.7% e votave, kundrejt 48.4% të Haavisto-s, treguan të dhënat e ministrisë së drejtësisë.
 
Kreu i ri i shtetit të Finlandës do të jetë përgjegjës për sigurinë dhe politikën e saj të jashtme, duke përfshirë qëndrimin e anëtarit të NATO-s të miratuar së fundmi ndaj Rusisë, me të cilën ndan një kufi të gjatë.
 
Në komentet televizive, Stubb e quajti fitoren e tij “nderin më të madh” të jetës së tij, ka raportuar Reuters.
 
“Ndjenja është e qetë, e përulur, por sigurisht në të njëjtën kohë jam jashtëzakonisht i lumtur dhe mirënjohës që finlandezët në një numër kaq të madh kanë votuar dhe që unë mund të shërbej si president i Republikës së Finlandës”, tha ai.
 
Stubb, një ish-kryeministër, kishte fituar raundin e parë më 28 janar me 27.2% të votave përpara Haavisto me 25.8%. Ai gjithashtu ka udhëhequr Haavisto në sondazhet e opinionit, së fundmi me 6-8 pikë përqindjeje.
 
Haavisto e uroi Stubbin si “presidentin e 13-të të Finlandës”.
 
“Unë besoj se Finlanda tani ka një president të mirë për republikën. Alexander Stubb është një person me përvojë dhe kompetent për këtë punë. Nuk ka më llafe,” tha ai.
Biskota me çokollatë dhe avokado – Ëmbëlsira e shëndetshme Avokado mund të jetë një zëvendësues i shkëlqyeshëm i vajit ose i gjalpit, për ta bërë këtë mjafton
Pastë me spinaq e djath Zieni pastat. Përderisa zihen pastat, përgatisni sosin. Në një tigan të thelle shkrni buterin,
Ëmbëlsirë e shpejtë nga mollët dhe arrat: Desert perfekt i gatshëm për gjysmë ore! Kombinimi i mollëve dhe i arrave përbën shije të vërtetë.
Recetë: Brokoli me gjizë e hudhra, shumë e shëndetshme Kjo është një recetë e thjeshtë, shumë fantastike dhe e pasur në vlera ushqyese. Përgatitet me
Supë me patate dhe selino Selinoja është një perime e mrekullueshme e njohur gjërësisht për vetitë detoksifikuese të
Tost dietik integral me gjethe selinoje Mënyra e përgatitjes: Përhapni gjalpin e kikirikut mbi 2 fetat e bukës.