Ati i Shenjtë: paqja është e mundur, të mos dorëzohemi para luftës
Ati i Shenjtë: paqja është e mundur, të mos dorëzohemi para luftës 20.11.2023 | 15:31
Në përshëndetjet pas Engjëllit të Tënzot, Papa bëri thirrje të re për paqen në vendet, që përjetojnë dhunë, si Mianmari, Ukraina, Palestina dhe Izraeli.
 
"Lufta është gjithmonë disfatë, fitojnë vetëm prodhuesit e armëve"
 
Në përshëndetjet e tij pas Engjëllit të Tënzot, mendimi i Papës shkoi tek Mianmari, popullsia e të cilit "vazhdon të vuajë nga dhuna dhe shtypja". Në veri të vendit, vijojnë prej javësh luftimet ndërmjet ushtarëve të juntës ushtarake, e cila mori pushtetin me puç, në vitin 2021, dhe grupeve të armatosura rebele.
 
Françesku u lut “që popullata të mos shkurajohet dhe të besojë gjithmonë në ndihmën e Zotit”, ashtu siç vazhdoi të lutet për Ukrainën e martirizuar, flamujt e së cilës në Sheshin e Shën Pjetrit ishin të shumtë, siç vërejti vetë Papa, i cili, më pas, pati fjalë inkurajuese edhe për Palestinën e Izraelin.
 
“Paqja është e mundur. Duhet vullnet i mirë. Paqja është e mundur. Të mos dorëzohemi para luftës! E, të mos harrojmë se lufta është gjithmonë, gjithmonë, disfatë: fitojnë vetëm prodhuesit e armëve”./Radio Vatikani
Biskota me çokollatë dhe avokado – Ëmbëlsira e shëndetshme Avokado mund të jetë një zëvendësues i shkëlqyeshëm i vajit ose i gjalpit, për ta bërë këtë mjafton
Pastë me spinaq e djath Zieni pastat. Përderisa zihen pastat, përgatisni sosin. Në një tigan të thelle shkrni buterin,
Ëmbëlsirë e shpejtë nga mollët dhe arrat: Desert perfekt i gatshëm për gjysmë ore! Kombinimi i mollëve dhe i arrave përbën shije të vërtetë.
Recetë: Brokoli me gjizë e hudhra, shumë e shëndetshme Kjo është një recetë e thjeshtë, shumë fantastike dhe e pasur në vlera ushqyese. Përgatitet me
Supë me patate dhe selino Selinoja është një perime e mrekullueshme e njohur gjërësisht për vetitë detoksifikuese të
Tost dietik integral me gjethe selinoje Mënyra e përgatitjes: Përhapni gjalpin e kikirikut mbi 2 fetat e bukës.