Këshilli i Sigurimit të OKB-së miraton propozimin e SHBA për armëpushimin në Gaza
Këshilli i Sigurimit të OKB-së miraton propozimin e SHBA për armëpushimin në Gaza 11.06.2024 | 03:44
Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara ka miratuar një rezolutë në mbështetje të një marrëveshjeje armëpushimi të hartuar nga SHBA, që synon ndalimin e tetë muajve të luftimeve midis Izraelit dhe Hamasit. Pati 14 vota pro, një abstenim nga Rusia dhe asnjë votë kundër rezolutës.
 
Drafti i rezolutës u finalizua të dielën pas gati një jave negociatash midis anëtarëve të këshillit prej 15 anëtarësh. Marrëveshja synon që të ndodhë në tre faza. E para do të jetë një armëpushim gjashtëjavor, e dyta kthimi i pengjeve të mbetur në Gaza dhe e treta, një plan rindërtimi për Gazën.
 
Rezoluta e KS i bën thirrje Hamasit të pranojë planin trefazor dhe i kërkon Izraelit dhe grupit militant që “të zbatojnë plotësisht kushtet e tij pa vonesë dhe pa kushte”.
 
Është rezoluta e parë e miratuar nga këshilli që mbështet një plan specifik armëpushimi. Në mars, Këshilli i Sigurimit votoi në favor të një armëpushimi të menjëhershëm në konflikt.
Biskota me çokollatë dhe avokado – Ëmbëlsira e shëndetshme Avokado mund të jetë një zëvendësues i shkëlqyeshëm i vajit ose i gjalpit, për ta bërë këtë mjafton
Pastë me spinaq e djath Zieni pastat. Përderisa zihen pastat, përgatisni sosin. Në një tigan të thelle shkrni buterin,
Ëmbëlsirë e shpejtë nga mollët dhe arrat: Desert perfekt i gatshëm për gjysmë ore! Kombinimi i mollëve dhe i arrave përbën shije të vërtetë.
Recetë: Brokoli me gjizë e hudhra, shumë e shëndetshme Kjo është një recetë e thjeshtë, shumë fantastike dhe e pasur në vlera ushqyese. Përgatitet me
Supë me patate dhe selino Selinoja është një perime e mrekullueshme e njohur gjërësisht për vetitë detoksifikuese të
Tost dietik integral me gjethe selinoje Mënyra e përgatitjes: Përhapni gjalpin e kikirikut mbi 2 fetat e bukës.