Papa priti kryeministrin e Republikës Çeke Petr Fiala
Papa priti kryeministrin e Republikës Çeke Petr Fiala 10.06.2022 | 13:28
Gjatë bisedimeve me Sekretarin e Shtetit tё Vatikanit, tema e luftës në Ukrainë, me njё fokus mbi situatën humanitare dhe pritjen e refugjatëve.
 
Çështja e luftës në Ukrainë dhe në veçanti situata e refugjatëve ishte në qendër të bisedimeve të zhvilluara në Vatikan nga kryeministri i Republikës Çeke, Petr Fiala, që u prit sot paraditen në audiencë nga Papa Françesku.
 
Pas audiences te Papa Shkëlqesia e Tij Petr Fiala, Kryeministër i Republikës Çeke, u takua me Shkëlqesinë e Tij Kardinalin Pietro Parolin, Sekretar i Shtetit tё Vatikanit, shoqëruar nga Shkëlqesia e Tij Imzot Paul Richard Gallagher, Sekretar i Vatikanit për Marrëdhëniet me Shtetet dhe Organizatat Ndërkombëtare. Kёshtu njofton bërë zyra e shtypit e Vatikanit.
 
Gjatë bisedimeve të përzemërta në Sekretarinë e Shtetit tё Vatikanit, njё vëmendje iu kushtua marrëdhënieve të mira dypalëshe midis Selisë së Shenjtë e Republikës Çeke dhe rolit të Kishës katolike në shoqëri. U shpreh edhe dëshira për të konsoliduar e zgjeruar më tej bashkëpunimin.
 
Në vazhdim të bisedimeve u diskutua për çështjet e luftës në Ukrainë dhe ndikimin e saj në nivelin rajonal dhe ndërkombëtar, me vëmendje të veçantë për situatën humanitare dhe pritjen e refugjatëve.
Biskota me çokollatë dhe avokado – Ëmbëlsira e shëndetshme Avokado mund të jetë një zëvendësues i shkëlqyeshëm i vajit ose i gjalpit, për ta bërë këtë mjafton
Pastë me spinaq e djath Zieni pastat. Përderisa zihen pastat, përgatisni sosin. Në një tigan të thelle shkrni buterin,
Ëmbëlsirë e shpejtë nga mollët dhe arrat: Desert perfekt i gatshëm për gjysmë ore! Kombinimi i mollëve dhe i arrave përbën shije të vërtetë.
Recetë: Brokoli me gjizë e hudhra, shumë e shëndetshme Kjo është një recetë e thjeshtë, shumë fantastike dhe e pasur në vlera ushqyese. Përgatitet me
Supë me patate dhe selino Selinoja është një perime e mrekullueshme e njohur gjërësisht për vetitë detoksifikuese të
Tost dietik integral me gjethe selinoje Mënyra e përgatitjes: Përhapni gjalpin e kikirikut mbi 2 fetat e bukës.