S’ka qetësi në Kaliforni, shtatë të vdekur nga një tjetër sulm me të shtëna masive
S’ka qetësi në Kaliforni, shtatë të vdekur nga një tjetër sulm me të shtëna masive 24.01.2023 | 04:16
Një person i armatosur vrau shtatë persona përpara se të arrestohej në Kaliforni të hënën, vetëm dy ditë pas të shtënave nga të cilat gjetën vdekjen 11 persona (përfshirë të dyshuarin) në një sallë vallëzimi.
 
Sulmet e fundit ndodhën në dy vende të veçanta në qytetin bregdetar të Gjirit të Half Moon, rreth 30 milje (50 km) në jug të San Franciskos, shkruan BBC.
 
Sulmuesi u identifikua si 67-vjeçari Zhao Chunli, një banor loka.
 
Ngjarja tragjike vjen ndërsa shteti mban zi për vdekjet në parkun Monterey me shumicë aziatike gjatë festimeve për Vitin e Ri Hënor.
 
I dyshuari të hënën u filmua nga kamerat e lajmeve duke u dorëzuar në zyrën e Sherifit të Qarkut San Mateo rreth dy orë pas sulmit.
 
Katër viktimat e para u zbuluan në një fermë kërpudhash rreth orës 14:22 me orën lokale (00:22 GMT), ndërsa tre të tjerat u gjetën më vonë në një biznes të kamionëve aty pranë.
 
Hetuesit nuk kanë dhënë ende një motiv për këtë sulm.
 
Sherifja e Qarkut San Mateo, Christina Corpus tha në një konferencë për shtyp se i dyshuari u arrestua pasi kishte udhëtuar vetë në një stacion policor lokal rreth orës 16:40.
 
Atij iu gjet një pistoletë gjysmë automatike që mund të jetë përdorur në sulm dhe aktualisht është duke “bashkëpunuar” me policinë, shtoi ajo.
 
Corpus shtoi se viktima e tetë po trajtohet në spital dhe është në gjendje kritike.
 
“Ky lloj të shtënash është i tmerrshëm,” tha ajo.
 
Në një konferencë për shtyp, sherifja konfirmoi gjithashtu se dëshmitarët përfshijnë fëmijë që kohët e fundit ishin lënë nga shkolla dhe jetonin në pronën rurale.
 
“Për fëmijët dëshmitarë të kësaj është e papërshkrueshme,” tha ajo.
Biskota me çokollatë dhe avokado – Ëmbëlsira e shëndetshme Avokado mund të jetë një zëvendësues i shkëlqyeshëm i vajit ose i gjalpit, për ta bërë këtë mjafton
Pastë me spinaq e djath Zieni pastat. Përderisa zihen pastat, përgatisni sosin. Në një tigan të thelle shkrni buterin,
Ëmbëlsirë e shpejtë nga mollët dhe arrat: Desert perfekt i gatshëm për gjysmë ore! Kombinimi i mollëve dhe i arrave përbën shije të vërtetë.
Recetë: Brokoli me gjizë e hudhra, shumë e shëndetshme Kjo është një recetë e thjeshtë, shumë fantastike dhe e pasur në vlera ushqyese. Përgatitet me
Supë me patate dhe selino Selinoja është një perime e mrekullueshme e njohur gjërësisht për vetitë detoksifikuese të
Tost dietik integral me gjethe selinoje Mënyra e përgatitjes: Përhapni gjalpin e kikirikut mbi 2 fetat e bukës.