Ditari i një skizofreni: “Intervenimi i NATO-s nuk është bërë për çlirimin e Kosovës”
Ditari i një skizofreni: “Intervenimi i NATO-s nuk është bërë për çlirimin e Kosovës” 12.02.2024 | 15:19
Shkruan: Ismail Tasholli
 
U erdhi dita ta mbrojnë vendin në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, atyre që dikur thonin se intervenimi i NATO-s nuk është bërë për çlirimin e Kosovës. Nga premisa t’budallme ideologjike, tani kanë kaluar tek ato psikologjike, të shërimit të shejave skizofrenike.
 
Për ata budallë, që memorien politike e kanë shumë të përshkllime, mirë eshte m’i ditë ngjarjet prej fillimi dhe me e ba dallimin e Qeverisë sot e opozitarizmit dje, të njerëzve të njëjtë, me të njëjtin qëllim: PUSHTETIN me çdo kusht. Teknikisht, për tu marrë vesh, le t’themi që njana është periudha ideologjike e saj, e tjetra ajo psikologjike.
 
Në periudhen psikologjike, mbresëlënia, te disa, e fjalimit autoerotik të Kryeministrit në Këshillin e Sigurimit ka simptoma të kompleksit të inferioritetit dykahor. Ai s’bani sen pos që i njehi krejt argumentet për të cilat Perëndimi dhe NATO kanë intervenu dhe politika jonë e asaj kohe ka argumentu pse-në e intervenimit. Kurgja e re sa paradoksale me personazhin “Luli i vocërr”, Kryeministër që mungesat e veta në huqjet e mëdha, provon t’i plotësojë pavërejtshëm.
 
Por, pjesa e shoqnisë së smutë, që pritje ka përshkrimin “se ç’ia msheli gojën krejtve”, është diagnoza e stadit skizofrenik ku ndodhet ajo bashkë me këtë pushtet.
 
Merrne me mend, “po di mirë me folë”, është e mjaftueshme për politikën. Çfarë stadi “primitiv” i një shoqnie të nxjerrun arpallaku, që s’ e njeh të njëjtin PERSONA do vite ma herët, kur shante me nanë krejt Perëndimin, e kush ishte përreth tij.
 
Por, në periudhen ideologjike, koha kur Vetëvendosje i jepte të drejtë Noam Chomsky-t dhe e bënte Millosheviqin bashkëfajtor të Perëndimit në raport me vuajtjet e kosovarëve, është bajagi e rëndë.
 
Atëherë, me doza akuze, thoshin që “deportimi i afërsisht një milion njerëzve ka ndodhur pas fillimit të intervenimit të NATO-s dhe se pjesa dërrmuese e vrasjeve kundër civilëve ka ndodhur po ashtu pas fillimit të intervenimit të NATO-s”. Ishte periudha ideologjike e botë-vështrimit të saj. Si NATO, si Milloshi ju shtihoeshin t’njëjtë, sikur krejt t’majtës me agjenda “specifike” nëpër Evropë.
 
Ata e citonin shkrimtarin serb, Vladimir Arsenijevic, që, “në ditarin e tij për luftën, “Mexico – Ditari i luftës”, thotë: “Është fakt i pamohueshëm që NATO e ka mbështetur drejtpërdrejt Sllobodan Millosheviqin duke ndihmuar që ta ndërmarrë këtë valë të fundit të mizorive gjithandej në Kosovë, si dhe ta forcojë kontrollin e tij në gjithë Jugosllavinë.”
 
Madje e relativizonin secilin veshtrim “ideologjikisht” ndryshe ne raport me intervenimin e NATO-s: nëse intervenimi i NATO-s është bërë kundër pastrimit etnik, siç edhe thotë Tzvetan Todorov, atëherë rezultati final, përkundrazi, ka qenë ai i forcimit të pastrimit etnik, e kundershtonin Todorov-in ata.
 
Këta tipa, pa asnjë dilemë, janë follirantët e politikës së re t’Kosovës, që qëllim e kanë vetëm pushtetin. Dhe për PUSHTET herë bahen asi e herë ksi. Pa kurriz.
 
Tash, kur t’folsh me ta të duket vetja marksist./Paparaci
Biskota me çokollatë dhe avokado – Ëmbëlsira e shëndetshme Avokado mund të jetë një zëvendësues i shkëlqyeshëm i vajit ose i gjalpit, për ta bërë këtë mjafton
Recetë: Brokoli me gjizë e hudhra, shumë e shëndetshme Kjo është një recetë e thjeshtë, shumë fantastike dhe e pasur në vlera ushqyese. Përgatitet me
Maska që tërheqë fytyrën më mirë se botoksi Nuk keni nevojë të humbni shumë para për t’u dukur më të rinj!
Smoothie nga limoni dhe jogurti për dobësim dhe metabolizëm të shpejtë Nëse dëshironi të hiqni shpejt dhe shëndetshëm kilogramët nga kofshët dhe stomaku, atëherë ky
Palëpeta gjermane: Brumi më i shijshëm, por më i mira është që mund të jetë i njelmët dhe i ëmbël! Jemi të sigurt që do të kënaqeni në gatimin interesant dhe në shijen e parezistueshme të palëpetave