Pema që prodhon 40 fruta të ndryshme, ja si u krijua
Pema që prodhon 40 fruta të ndryshme, ja si u krijua 19.01.2018 | 12:00
Në SHBA është krijuar një pemë  e aftë që të prodhojë 40 fruta të ndryshme.
 
Qëllimi është që të arrijë një motivim të dyfishtë, ajo për të ruajtur biodiversitetin dhe për të shprehur një formë të veçantë arti.Sam Van Aken është një artist amerikan nga Pennsylvania i cili ka njohuri të shumta në botanikë dhe që njihet ndryshe si babai i “pemës me 40 fruta”.
 
Ai arriti të krijojë pemën e rrallë pa ndërhyrë gjenetikisht, por thjesht duke realizuar shartime të ndryshme, në mënyrë që të realizonte “multifruta”.
 
Pemët e para të kësaj natyre janë kultivuar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, por janë të destinuar edhe për pjesën tjetër të botës, ose së paku ky është misioni i projektit “Tree of 40 fruit”./lajmi.net
 
Biskota me çokollatë dhe avokado – Ëmbëlsira e shëndetshme Avokado mund të jetë një zëvendësues i shkëlqyeshëm i vajit ose i gjalpit, për ta bërë këtë mjafton
Recetë: Brokoli me gjizë e hudhra, shumë e shëndetshme Kjo është një recetë e thjeshtë, shumë fantastike dhe e pasur në vlera ushqyese. Përgatitet me
Maska që tërheqë fytyrën më mirë se botoksi Nuk keni nevojë të humbni shumë para për t’u dukur më të rinj!
Smoothie nga limoni dhe jogurti për dobësim dhe metabolizëm të shpejtë Nëse dëshironi të hiqni shpejt dhe shëndetshëm kilogramët nga kofshët dhe stomaku, atëherë ky
Palëpeta gjermane: Brumi më i shijshëm, por më i mira është që mund të jetë i njelmët dhe i ëmbël! Jemi të sigurt që do të kënaqeni në gatimin interesant dhe në shijen e parezistueshme të palëpetave