Ju kujtohet filmi ikonik Pipi Çorapegjata? Kështu duket sot aktorja e famshme
Ju kujtohet filmi ikonik Pipi Çorapegjata? Kështu duket sot aktorja e famshme 22.05.2023 | 01:23
Inger Nilsson, një aktore nga Suedia, ishte e para që ringjalli vajzën e famshme, Pippi Longstocking.
 
Në vitin 1970 u filmua një serial dhe një film i bazuar në librin me të njëjtin emër të shkrimtares suedeze për fëmijë Astrid Lindgren.
 
Edhe pse ka kohë që e kemi parë në ekranin e vogël në një histori që ndërthur realitetin me imagjinatën, besojmë se buzëqeshja e dallueshme e aktores do t’ju kujtonte menjëherë me vajzën e pazakontë, personazhin më të famshëm të trilluar.
 
Katrin Inger Monika Nilsson është 63 vjeç dhe sot jeton në Stokholm dhe punon si sekretare. Herë pas here shfaqet në shfaqje teatrale.
 
Për rolin e Pippi Longstocking me të cilin u rritën shumë fëmijë, ajo fitoi çmimin TP de Oro për “Personazhin më të njohur” në 1975./GazetaSinjali/