Biden dhe Zelensky takohen në Shtëpinë e Bardhë
Biden dhe Zelensky takohen në Shtëpinë e Bardhë 22.09.2023 | 11:22
Presidenti amerikan, Joe Biden, dhe ai ukrainas, Volodymyr Zelensky, janë takuar në Shtëpinë e Bardhë.
 
Ndërsa Zelensky dhe gruaja e tij, Olena Zelenska, mbërritën për takimin dypalësh, një gazetar bërtiti: “President sa e rëndësishme është kjo vizitë?”
 
“Shumë e rëndësishme,” tha Zelensky, përpara se të hynte në Shtëpinë e Bardhë, shkruan CNN, transmeton Klan Kosova.
 
Gjatë takimit, Biden pritet të shpallë ndihmën e re ushtarake, me vlerë më shumë se 325 milionë dollarësh.
 
Ndihma pritet të përfshijë më shumë municione thërrmuese, sipas dy zyrtarëve amerikanë, duke shënuar herën e dytë që ShBA i jep Kievit armën e diskutueshme.
 
ShBA-të nuk do të ofrojnë sisteme raketore taktike të ushtrisë (ATACMS), sipas këshilltarit të sigurisë kombëtare Jake Sullivan – pavarësisht kërkesave nga Ukraina.
 
Biden mezi pret të dëgjojë një perspektivë personalisht për “luftën dhe rrugën përpara”, tha Sullivan.
 
Më herët të enjten, presidenti ukrainas vizitoi Kapitol Hill ku ai e përshkroi takimin e tij me senatorët amerikanë në Capitol Hill si një “dialog të madh”.
 
Zelensky u takua gjithashtu me ligjvënës nga Dhoma e Përfaqësuesve e ShBA. 
Biskota me çokollatë dhe avokado – Ëmbëlsira e shëndetshme Avokado mund të jetë një zëvendësues i shkëlqyeshëm i vajit ose i gjalpit, për ta bërë këtë mjafton
Pastë me spinaq e djath Zieni pastat. Përderisa zihen pastat, përgatisni sosin. Në një tigan të thelle shkrni buterin,
Ëmbëlsirë e shpejtë nga mollët dhe arrat: Desert perfekt i gatshëm për gjysmë ore! Kombinimi i mollëve dhe i arrave përbën shije të vërtetë.
Recetë: Brokoli me gjizë e hudhra, shumë e shëndetshme Kjo është një recetë e thjeshtë, shumë fantastike dhe e pasur në vlera ushqyese. Përgatitet me
Supë me patate dhe selino Selinoja është një perime e mrekullueshme e njohur gjërësisht për vetitë detoksifikuese të
Tost dietik integral me gjethe selinoje Mënyra e përgatitjes: Përhapni gjalpin e kikirikut mbi 2 fetat e bukës.