Meloni dhe von der Leyen vizitë në ishullin e ‘pushtuar’ italian, zotohen për luftë ndaj kontrabanduesve të njerzëve
Meloni dhe von der Leyen vizitë në ishullin e ‘pushtuar’ italian, zotohen për luftë ndaj kontrabanduesve të njerzëve 18.09.2023 | 15:46
Komisionerja evropiane Ursula von der Leyen është zotuar për një ndryshim kursi në politikat e BE’së ndaj kontrabanduesve të emigrantëve ilegal të dielën pas vizitës në ishullin italian të Lampedusës i cili u ‘pushtua’ këtë vikend nga emigrantët ku momentalisht ka më shumë emigrant se sa banorë rezident, transmeton Gazeta Metro.
 
Në këtë ishull janë krijuar tensione ku banorët janë shprehur të shqetësuar nga ardhja e pandalshme e emigrantëve nga Afrika e Veriut. Numri i emigrantëve këtë javë e ka tejkaluar numrin e banorëve të cilat deri tani kanë qenë dëshmitarë të shumë tragjedive, raporton The Associated Press.
 
Von der Leyen tha se ata do ta vendosin se kush do të vijë në BE dhe në çfarë rrethana e jo kontrabanduesit.
 
The situation in Lampedusa is always out of control, journalists hide it. How many African invaders did Ursula von der Leyen bring to her home today? Anyone who thinks this witch is the solution suffers from Stockholm syndrome. Ursula is the problem! pic.twitter.com/o9jc4r28S1
— Ulrich 🐶🐴🐂🐟🐧 🦓🐻🐄🐬🐟🐓🐦🐧🐥 (@UKnuchel) September 18, 2023
 
Në momentin e kësaj krize të re në Lampedusa, kryeministrja italiane Giorgia Meloni është zotuar për masa më të ashpra dhe ka kërkuar bllokadë detare ndaj kontrabanduesve të Afrikës veriore./gazetametro.net
Biskota me çokollatë dhe avokado – Ëmbëlsira e shëndetshme Avokado mund të jetë një zëvendësues i shkëlqyeshëm i vajit ose i gjalpit, për ta bërë këtë mjafton
Pastë me spinaq e djath Zieni pastat. Përderisa zihen pastat, përgatisni sosin. Në një tigan të thelle shkrni buterin,
Ëmbëlsirë e shpejtë nga mollët dhe arrat: Desert perfekt i gatshëm për gjysmë ore! Kombinimi i mollëve dhe i arrave përbën shije të vërtetë.
Recetë: Brokoli me gjizë e hudhra, shumë e shëndetshme Kjo është një recetë e thjeshtë, shumë fantastike dhe e pasur në vlera ushqyese. Përgatitet me
Supë me patate dhe selino Selinoja është një perime e mrekullueshme e njohur gjërësisht për vetitë detoksifikuese të
Tost dietik integral me gjethe selinoje Mënyra e përgatitjes: Përhapni gjalpin e kikirikut mbi 2 fetat e bukës.