Zhytësit ndërkombëtarë zbuluan tragjedi të tmerrshme në portin e Dernës
Zhytësit ndërkombëtarë zbuluan tragjedi të tmerrshme në portin e Dernës 18.09.2023 | 15:56
Zhytësit nga vende të ndryshme që po kryejnë operacione për gjetjen e trupave pas përmbytjeve në Libi janë tronditur me atë që kanë zbuluar.
 
Një numër zhytësish nga ekipet e huaja të shpëtimit, të cilët po kryejnë operacione për të rikuperuar trupat pas përmbytjeve në Libi, zbuluan një tragjedi të tmerrshme në portin e qytetit libian Derna. Zhytësit konfirmuan se një numër i madh trupash kanë mbetur të ngecur në portin e Dernës, në 12 metra thellësi, madje disa brenda makinave të tyre.
 
Situata e tmerrshme e trupave tregon se shoferët nuk kishin pasur kohë të linin as makinat e tyre, për shkak të shpejtësisë së ujit. Shirat e dendur të shkaktuara nga stuhia mesdhetare Daniel, shkaktuan përmbytje të shpejta vdekjeprurëse në Libinë lindore fundjavën e kaluar. Përmbytjet prishën dy diga, duke dërguar ujë disa metra të lartë nëpër qendrën e Dernës, i cili shkatërroi lagje të tëra dhe duke hedhur edhe njerëzit në det.
Biskota me çokollatë dhe avokado – Ëmbëlsira e shëndetshme Avokado mund të jetë një zëvendësues i shkëlqyeshëm i vajit ose i gjalpit, për ta bërë këtë mjafton
Pastë me spinaq e djath Zieni pastat. Përderisa zihen pastat, përgatisni sosin. Në një tigan të thelle shkrni buterin,
Ëmbëlsirë e shpejtë nga mollët dhe arrat: Desert perfekt i gatshëm për gjysmë ore! Kombinimi i mollëve dhe i arrave përbën shije të vërtetë.
Recetë: Brokoli me gjizë e hudhra, shumë e shëndetshme Kjo është një recetë e thjeshtë, shumë fantastike dhe e pasur në vlera ushqyese. Përgatitet me
Supë me patate dhe selino Selinoja është një perime e mrekullueshme e njohur gjërësisht për vetitë detoksifikuese të
Tost dietik integral me gjethe selinoje Mënyra e përgatitjes: Përhapni gjalpin e kikirikut mbi 2 fetat e bukës.