Gratë e Iranit marrin mbështetje nga Kosova
Gratë e Iranit marrin mbështetje nga Kosova 12.10.2022 | 03:37
Organizata Joqeveritare “Youth Initiative for Human Rights Kosovo (YIHR) KS”, sot, në Prishtinë, e kanë mbajtur një protestë në solidaritet me gratë në Iran.
 
Marigona Shabiu, organizatorja e këtij aktiviteti, tha se vrasja e Mahsa Aminit, ka bërë që të solidarizohen edhe qytetarët nga Kosova. "Rregullat strikte në Iran dhe kontrolli ekstrem i trupave të grave dhe dukjes së tyre është shkaku i kësaj dhune. Autoritetet iraniane qysh nga revolucioni iranian, i njohur ndryshe si Revolucioni Islamik, në vitin 1979, kur u bë edhe ndërrimi i pushtetit, kanë kontroll të plotë dhe të tejshkuar mbi vajzat e gratë, në dukjen dhe veprimtarinë e tyre”, tha ajo.
 
Ndryshe në shtator të këtij viti, policia e moralit ne Iran vrau 22-vjeçaren, Mahsa Amini, vrasje që ngjalli reagime në Iran dhe më gjerë.
Biskota me çokollatë dhe avokado – Ëmbëlsira e shëndetshme Avokado mund të jetë një zëvendësues i shkëlqyeshëm i vajit ose i gjalpit, për ta bërë këtë mjafton
Recetë: Brokoli me gjizë e hudhra, shumë e shëndetshme Kjo është një recetë e thjeshtë, shumë fantastike dhe e pasur në vlera ushqyese. Përgatitet me
Maska që tërheqë fytyrën më mirë se botoksi Nuk keni nevojë të humbni shumë para për t’u dukur më të rinj!
Smoothie nga limoni dhe jogurti për dobësim dhe metabolizëm të shpejtë Nëse dëshironi të hiqni shpejt dhe shëndetshëm kilogramët nga kofshët dhe stomaku, atëherë ky
Palëpeta gjermane: Brumi më i shijshëm, por më i mira është që mund të jetë i njelmët dhe i ëmbël! Jemi të sigurt që do të kënaqeni në gatimin interesant dhe në shijen e parezistueshme të palëpetave