Në Prishtinë ekspozita “Homazh Nanës”, kushtuar Shenjtës Nënë Terezë
Në Prishtinë ekspozita “Homazh Nanës”, kushtuar Shenjtës Nënë Terezë 25.11.2022 | 04:53
Më 22 nëntor, në ambientet e qendrës “BogdaniPlis” të kuries së dioqezës Prizren-Prishtinë, në kryeqytetin e Kosovës, u hap ekspozita “Homazh Nanës” kushtuar Shenjtës Nënë Terezë, me 13 piktura origjinale të realizuara nga piktori Agron Bytyçi, përgatitur nga Naser Shatrolli me rastin e 25-vjetorit të kalimit në amshim të Ganxhe Bojaxhiut - Shenjtës Nënë Terezë.
 
Më 22 nëntor, në ambientet e qendrës “BogdaniPlis” të kuries së dioqezës Prizren-Prishtinë, në kryeqytetin e Kosovës, u hap ekspozita “Homazh Nanës” kushtuar Shenjtës Nënë Terezë, me 13 piktura origjinale të realizuara nga piktori Agron Bytyçi, përgatitur nga Naser Shatrolli me rastin e 25-vjetorit të kalimit në amshim të Ganxhe Bojaxhiut - Shenjtës Nënë Terezë. Më hollësisht nga Prishtina shërbimi Rabie Ibrajt.
  
Ekspozita e hapur ne Prishtine, mbyll vitin jubilar te Shën Nene Terezës
 
E shtrenjta dhe e Shenjta jone e kombit, Nene Tereza eshte kujtuar serish ne Prishtine, me hapjen e ekspozitës ”Homazh Nanes” te piktorit te njohur, Agron Bytyqi. Ai ka ekspozuar 13 portrete origjinale te Nene Terezës, te punuara me përkushtim te madh siq e tha vet, pikërisht për ta mbyllur vitin jubilar te 25 vjetorit Hyjor te saj.
 
Ne nje atmosfere te ngrohte, me prani te artdashësve, në mbrëmjen e 22 nëntorit, ekspozita u hap ne qendrën “BogdaniPolis”, brenda objektit te konkatedrales “Shen Nene Tereza” ne Prishtine.
 
Autori Bytyqi ne keto vepra ka skalitur ne menyren origjinale figuren e embel te Nene Terezes, kryqin e pandashëm, ngjyrat karakterstike, bardhe e kalter, urtesine me syte e pervujtun, dhe dashurinë e mirësinë e saj me buzëqeshje qe ka rrezatuar drite, e cila perhere do te jete simbol i meshires, dashurise e paqes. Ne njerin nga portretet, veç fytyres se dashur te Nene Terezes, autori ia ka bashkengjitur edhe thenien e saj: “Dashuria fillon duke u kujdesur per me te afërmit -ata ne shtepi”, qe eshte familja.
 
“Eshte nje emocion i veçante per mua ne kete rast per arsye se vet fakti qe eshte nje ambient shume unik, ku po hapen perdet e kesaj ekspozite universale të Nene Terezes dhe nje piktorit qe vertete eshte krijues artistik i permasave te ketilla, tha ne fillim kuratori Naser Shatrolli. Ekspozita, tha ai, po hapet edhe ne muajt e dritave, aty ku frymon arome biblizmi, ku merr shtrirje te shlire arti, aty ku degjohet jehona e kembanes me tingujt lirik te saj, ndersa autori na dëfton ndjeshmërinë e profilit te tij krijues.
 
”Autori i përkushtuar ndaj natyrës se tematikes se zgjedhur, e ndaj karakterit biblik te personazhit, permes ekspozitës përçon mesazhin ne relacion me njeriun e pergjumur, derisa po zbehet dashuria ndaj njeri tjetrit dhe varfëria po e atakon boten’’ tha Shatrolli.
 
Ne vazhdim, mons. Lush Gjergji, duke u nisur nga thenia e nje shkrimtari e dijetari, tha veç tjerash se: “Nese doni te takoheni me Nenen Tereze edhe pas kalimit te saj ne amshim, atehere shikoni e shijoni fotografitë, portretet, pikturat, skulpturat. Por, mbi te gjitha përqendrohuni ne dy sytë e saj, qe janë si dy gaca te cilat iu flasin, therrasin dhe deshmojne, sepse ata sy kane pare qe ndoshta askush prej njerezimit nuk ka pare kurrë, e veshët e saj kane degjuar zhurmen, vajin, dhimbjen e pikëllimin e te varfereve nder me te varfer. Prandaj nga zemra e uroj dhe falënderoj piktorin e sukulptorin Agron Bytyqin per kete dhurate te madhe”, tha mes tjerash mons. Lush Gjergji.
 
Nderkaq, autori Bytyqi, tha ne pershendetjen e tij se eshte munduar qe te bej me te miren ne keto vepra arti, por ne jemi te vegjel tha ai, per te madhen Nenen Tereze, duke shtuar se familjen e ka pasur mbeshtetjen me te madhe. “Familja ime ka qene se bashku me mua nga piktura ne pikture dhe kemi bere nje pune te vogel per nje njeri shume te madh. E kam bezdi nese ne qe bejme artin, te flasim per artin, prandaj iu falenderoj edhe njehere secalin prej jush” tha ai.
 
Ne mbyllje te kesaj ekspozite, famullitari i Prishtinës, dom Fatmir Koliqi tha se pikturat kane karakter shitjeje dhe mjetet e grumbulluara do te shkojne per bamiresi. Ekspozita “Homazh per Nanen” do te jete e hapur deri me 27 nentor. /Radio Vatikani
 
 
 
 
Biskota me çokollatë dhe avokado – Ëmbëlsira e shëndetshme Avokado mund të jetë një zëvendësues i shkëlqyeshëm i vajit ose i gjalpit, për ta bërë këtë mjafton
Recetë: Brokoli me gjizë e hudhra, shumë e shëndetshme Kjo është një recetë e thjeshtë, shumë fantastike dhe e pasur në vlera ushqyese. Përgatitet me
Maska që tërheqë fytyrën më mirë se botoksi Nuk keni nevojë të humbni shumë para për t’u dukur më të rinj!
Smoothie nga limoni dhe jogurti për dobësim dhe metabolizëm të shpejtë Nëse dëshironi të hiqni shpejt dhe shëndetshëm kilogramët nga kofshët dhe stomaku, atëherë ky
Palëpeta gjermane: Brumi më i shijshëm, por më i mira është që mund të jetë i njelmët dhe i ëmbël! Jemi të sigurt që do të kënaqeni në gatimin interesant dhe në shijen e parezistueshme të palëpetave