Një robot drejtoi një koncert të Orkestrës Kombëtare të Koresë së Jugut
Një robot drejtoi një koncert të Orkestrës Kombëtare të Koresë së Jugut 03.07.2023 | 15:42
Roboti i prodhuar nga Koreja e Jugut bëri debutimin e tij si dirigjent në Seul në një koncert, gjatë të cilit ai drejtoi më shumë se 60 muzikantë para publikut.
 
Roboti, i quajtur EveR 6, me lartësi 1.80 metra, drejtonte muzikantët e Orkestrës Kombëtare të Koresë së Jugut. Ai ishte dirigjent për gjysmë ore, por gjithsesi me ndihmën e një dirigjenti të vërtetë.
 
Roboti më pas u përkul para audiencës. Rreth 950 spektatorë e përshëndetën atë me ovacione.
 
Gjatë performancës së tij, roboti nguli sytë e tij blu tek muzikantët, duke i hequr sytë dhe duke tundur kokën në ritmin e muzikës.
 
“Erdha këtu dhe pyesja veten nëse roboti mund të tërhiqej pa bërë një gabim. Kuptova se ishte në harmoni të përsosur me muzikantët. Ishte një botë krejt e re për mua,” tha një spektator për AFP.
 
EveR 6 është një produkt i Institutit Korean të Teknologjisë Industriale. Është programuar të kryejë lëvizjet e një përcjellësi të vërtetë.
 
Megjithatë, roboti nuk është në gjendje të dëgjojë ose të improvizojë në kohë reale në rast se një muzikant bën një gabim./abcnews.al/KultPlus.com
Biskota me çokollatë dhe avokado – Ëmbëlsira e shëndetshme Avokado mund të jetë një zëvendësues i shkëlqyeshëm i vajit ose i gjalpit, për ta bërë këtë mjafton
Recetë: Brokoli me gjizë e hudhra, shumë e shëndetshme Kjo është një recetë e thjeshtë, shumë fantastike dhe e pasur në vlera ushqyese. Përgatitet me
Maska që tërheqë fytyrën më mirë se botoksi Nuk keni nevojë të humbni shumë para për t’u dukur më të rinj!
Smoothie nga limoni dhe jogurti për dobësim dhe metabolizëm të shpejtë Nëse dëshironi të hiqni shpejt dhe shëndetshëm kilogramët nga kofshët dhe stomaku, atëherë ky
Palëpeta gjermane: Brumi më i shijshëm, por më i mira është që mund të jetë i njelmët dhe i ëmbël! Jemi të sigurt që do të kënaqeni në gatimin interesant dhe në shijen e parezistueshme të palëpetave