Kisha në Shqipëri i bashkohet korit të urimeve për 10-vjetorin e papnisë së Françeskut
Kisha në Shqipëri i bashkohet korit të urimeve për 10-vjetorin e papnisë së Françeskut 14.03.2023 | 02:48
Imzot Angelo Massafra, kryeipeshkëv Metropolit i Shkodër-Pultit e President i Konferencës Ipeshkvnore Katolike të Shqipërisë uron Atin e Shenjtë Françeskun për 10-vjetorin e papnisë.
 
Imzot Angelo Massafra, kryeipeshkëv Metropolit i Shkodër-Pultit e President i Konferencës Ipeshkvnore Katolike të Shqipërisë uron Atin e Shenjtë Françeskun për 10-vjetorin e papnisë.
 
Edhe Kisha Katolike në Shqipëri i bashkohet korit të urimeve që në këto ditë ngrihet si lutje drejtuar Zotit për dhjetëvjetorin e zgjedhjes së Papa Françeskut në Selinë e Pjetrit.
 
Kisha jonë qe e para që priti Papën në Vizitë Apostolike gjatë udhëtimit të tij të parë apostolik dhe për këtë përzgjedhje, domethënë që u bëmë objekt i këtij përkujdesi atërorë, nuk do të reshtim kurrë së falënderuari Zotin.
 
Jo vetëm prania e tij në mesin tonë na ka dhënë zemër dhe na ka inkurajuar të nisim udhëtime të reja me të, por edhe nga larg ai e ka parë gjithmonë tokën tonë me dashuri, duke mirëpritur liderët tanë politikë, duke na dhënë barinj të rinj, duke ngritur në nderim publik Martirët tanë, duke dhuruar të mirat e indulgjencave, për Ndjesën e Plotë për shtegtarët që vinë në Katedralen tonë të Shkodrës, me datën 5 të çdo muaji, në kapelën kushtuar atyre dhe duke na mbështetur edhe në nevojat tona materiale.
 
Për të gjitha këto, por sidomos për lidhjen e pandërprerë - edhe gjatë përndjekjeve historike të Kishës sonë martire - me Selinë e Pjetrit, e falënderojmë dhe i lutemi Zotit që të vazhdojë ta udhëheqë Kishën e tij nëpërmjet Papa Françeskut.
 
Ad multos annos, Shenjtëri. Urime./Radio Vatikani
Recetë: Brokoli me gjizë e hudhra, shumë e shëndetshme Kjo është një recetë e thjeshtë, shumë fantastike dhe e pasur në vlera ushqyese. Përgatitet me
Biskota me çokollatë dhe avokado – Ëmbëlsira e shëndetshme Avokado mund të jetë një zëvendësues i shkëlqyeshëm i vajit ose i gjalpit, për ta bërë këtë mjafton
Maska që tërheqë fytyrën më mirë se botoksi Nuk keni nevojë të humbni shumë para për t’u dukur më të rinj!
Supë me patate dhe selino Selinoja është një perime e mrekullueshme e njohur gjërësisht për vetitë detoksifikuese të
Pastë me spinaq e djath Zieni pastat. Përderisa zihen pastat, përgatisni sosin. Në një tigan të thelle shkrni buterin,