Nga Shqipëria, përvoja vëllazërimi në Vatikan, tek Papa Françesku
Nga Shqipëria, përvoja vëllazërimi në Vatikan, tek Papa Françesku 13.11.2023 | 02:32
Dhjetë krerë fetarë nga qyteti i Korçës ishin të pranishëm të mërkurën, në audiencën e përgjithshme, në Sheshin e Shën Pjetrit, për të përshëndetur Papën dhe për të dëshmuar, me përvojën e tyre personale, rëndësinë e bashkëjetesës ndërfetare.
 
Një udhëtim vëllazërimi për të dëshmuar forcën e dialogut ndërfetar si shembull për të jetuar së bashku dhe për t’i bërë ballë çdo forme konflikti.
 
Një alternativë e qartë dhe konkrete, në krahasim me të ashtuquajturën "përplasje qytetërimesh". Pikërisht për këtë, dhjetë krerë fetarë nga qyteti i Korçës, erdhën të mërkurën në sheshin e Shën Pjetrit, në Vatikan, në audiencën e përgjithshme, për të paraqitur para Papës Françesku përvojën e tyre personale të bashkëjetesës ndërfetare, duke propozuar një model bashkëpunimi, lindur në një vend - tokë martirësh, ku jetojnë së bashku myslimanë sunitë, të krishterë ortodoksë, katolikë dhe bektashi.
 
Njohja me njëri-tjetrin dhe pranimi i dallimeve
 
Që prej disa muajsh – pohon don Riccardo Scorsone, zëvendësrektor i Kolegjit Papnor Urban "De Propaganda Fide", i cili shoqëroi grupin - "ka filluar një program i gjatë për ndarjen e kohës e të hapësirës, për t'u njohur me njëri-tjetrin dhe për t’i pranuar dallimet, duke u siguruar që të mbizotërojnë toleranca dhe paqja, me një fjalë, vëllazërimi”. Në Shqipëri, theksojnë anëtarët e delegacionit, pluralizmi fetar ka qenë gjithmonë vlerë dhe model për t'u propozuar.
 
Në delegacion marrin pjesë: për bashkësinë katolike, administratori apostolik i Shqipërisë së Jugut, imzot Giovanni Peragine dhe don Ignazio Bonsignore; për ortodoksët, popët Mihal Sanellari dhe Vangjel Sotiri; për bashkësinë ungjillore, pastorët Sean Mason dhe Elidon Lilo; për atë myslimane, myftiu Ledian Cikalleshi dhe z. Marenglen Ocka; ndërsa për bashkësinë e bektashinjve, Baba Sadik Ibrokodheli dhe Përparim Ibra.
 
Vizita në vendet e kultit në Romë
 
Gjatë tri ditëve të tyre në Romë, ata vizituan vende të ndryshme kulti, si kishën e Shën Teodorit në kodrën palatine, pastaj xhaminë e Romës dhe një qendër bektashinjsh në Capena, pranë kryeqytetit italian. Grupi bëri edhe një vizitë në Dikasterin vatikanas për dialogun ndërfetar./Radio Vatikani
Biskota me çokollatë dhe avokado – Ëmbëlsira e shëndetshme Avokado mund të jetë një zëvendësues i shkëlqyeshëm i vajit ose i gjalpit, për ta bërë këtë mjafton
Recetë: Brokoli me gjizë e hudhra, shumë e shëndetshme Kjo është një recetë e thjeshtë, shumë fantastike dhe e pasur në vlera ushqyese. Përgatitet me
Maska që tërheqë fytyrën më mirë se botoksi Nuk keni nevojë të humbni shumë para për t’u dukur më të rinj!
Smoothie nga limoni dhe jogurti për dobësim dhe metabolizëm të shpejtë Nëse dëshironi të hiqni shpejt dhe shëndetshëm kilogramët nga kofshët dhe stomaku, atëherë ky
Palëpeta gjermane: Brumi më i shijshëm, por më i mira është që mund të jetë i njelmët dhe i ëmbël! Jemi të sigurt që do të kënaqeni në gatimin interesant dhe në shijen e parezistueshme të palëpetave