“Mes bjeshkësh s’të bika ndërmend për dialogjet Serbi – Kosovë, as çka po thotë Grenelli e ku po e ve firmën Avdullahu”!
“Mes bjeshkësh s’të bika ndërmend për dialogjet Serbi – Kosovë, as çka po thotë Grenelli e ku po e ve firmën Avdullahu”! 24.09.2020 | 09:32
Nga: Çun Lajçi
 
Sonte gjumi bahet n’vetima e bubullima, që m’kënaqin shpirtin.
 
Interesant… Mes bjeshkësh s’të bika ndërmend për bastardët n’librat e Çunit, as për dialogjet Serbi – Kosovë, as çka po thotë Grenelli e ku po e ve firmën Avdullahu!
 
Këtu po t’errka nata e po t’zbardhka dita herë n’thepa t’Shalës, herë n’rudina t’Kelmendit, herë n’Qafë t’Pejës herë n’Qafë Thore, por bjeshkë m’u ngi jo se jo!
 
E çuditshme, dita e pestë që s’mendoj për atë dreq virusi, as për dizenfektues duarsh, e mos t’flasim për arrnat e ngjitun hundësh si strajca kuajsh. Maska e vdekje s’paska n’këto bjeshkë!
 
Dita e pestë që rri i veshun me tirqi, xhamadan e plis.
 
A thu u ktheva gjurmëve t’Çun Mulës?!
 
Këtu flitkan zgërlyqet, shpellat, zallinat, gërlat, pishat n’plasat e e rrasave t’lame shekujsh. Rrugët e frikshme si bri cjepsh këtyne kërshave, fadromat paskan ardhë nga Shkodra me çel rrugë shkambit e me ra ma shpejtë n’Thethin e shaljanëve. Këtu s’flitkan analistët shterpak të RTK-së, TV Dukagjinit, T7-shit!
 
Këtu flitkan fajkojt, xheraqinat, zogjët e natës e gurgullojka lumi Shalës mes për mes Thethit.
 
Kur m’folën për guiden e djemve që vinë n’kambë prej Rugovës, tue kalua bjeshkët e Belegut, tue iu ngjitë kërshave t’Valbonës e tue u zhdirgj thepave me ra n’Theth, thashë qysh s’iu frigohen ujqëve?!
 
Verës s’janë t’rrezikshëm, dimnave të çartin kur bahen llaçemi, llavë, kope, tufë me dhetë e ma shumë, por borës mbi tre metra s’ka djalë nane që zbret kërrshave tëposhtë, tha Arian Çerku, thethjani që i ka shkel këto maja tue i pri guidës.
 
Dje nuk xhirova ndaj u futa pishave tue lyp rrëshinë për lahutën e Gëzimit. Ai edhe pak ditë e fluturon për Londër, i duhet lahuta edhe atje për me ia kujtua Gropën e Portës, ku verës i kullosin dhëntë.
 
Por u lodha e disa herë u ndala me pushua, provova me i mbyll sytë e m’u përqendrua tek vaji i qyqës, por kisha harrua se ajo mbas gjysmës së verës e mbyll kaçepin, s’këndon ma deri n’verën tjetër.
 
Kur e mbaruem xhirimin me kët shkjaun e plagosun, Kristina asistentja e regjisorit m’tha: mos ke dëshirë ti me Galën me shkua sonte n’Theth me ba natën? Qëlloni t’pushueshëm për nesër, se do t’xhirojmë të nji kullë tepër e vjetër që vetëm n’kamb shkohet ose me kuaj.
 
U nguta me i thanë po…
 
Vërtetë vonë u nisem nga Qafëthorja e vonë zbritëm n’Shalë. Thethi kishte ra n’gjumë e n’gjumë ramë edhe ne, se ishim të dërmuem nga xhirimet e stërgjatuna, por edhe nga rruga e tmerrshme.
 
Si zbardhi dita i hapa sytë, dola n’ballkonin me dërrasa, para të cilit ishin dy pemë arrash plot e përplot kokërra. Prit t’shoh o Theth, se natën tu kam fut si hajn n’zemër thash. Prit t’shoh nga arat tua se boll t’shikova nga majat e bjeshkëve që tri ditë e net!
 
I vesha tirqit shpejt e shpejt e dola te kisha, iu solla rreth e rreth t’bekuemes s’mbulueme me dërrasa, asaj të Fishtës e t’Anton Arapit. U mundova me i pa ato bukuritë e përfoluna nga të tjerët, por jo… Ishin e s’ishin… Diçka kishte ndodh m edhe me Thethin e bukur, dora jonë kishte fillua me çorodit. Pak edhe koha!
 
Shumë kullat ishin shkatërrua e shumë bujtina ndëtue tue prish hieshinë e bjeshkës!
 
Rrugicat e ngushta plot gurë, t’rrethuem me tela xhemborë nuk të joshin as deri te Kulla e Ngujimit me shkua, as deri te Syni i kaltër!
 
Këtu hala u dashkan kuajt me samar për me dalë deri n’Shosh.
 
Gjithçka e bukur kishte mbet n’shkrepat e pashkelun, atje ku dora shqiptare s’ka mbërri hala!
 
Qafa e Pejës ishte po ajo që lamshi i penit iu sos Fishtës, bash aty kur deshti me mat atdheun me dredhën e djallit!
 
Dita e xhirimit ishte e gjatë e koha s’premtoi as varrin e Elsit, përkëthyesit të Lahutës, me vizitua. Nesër thashë kam kohë me pa diçka ma shumë, por kur ra terri e filloi shiu, organizatori i ndrroi planet për të nesërmen. Furgonat natën u nisën për Qafë Thore e Thethi mbeti i gurtë, i thatë, i vjetër, i humbun mes shkambit e qiellit, i harruem si sot si njiqind vjet ma parë. Hej, dy shtete shqiptare për dy shekuj e t’harruem mes veti mbetën Shalë, Pult e Shosh.
 
Kjo krahinë e Dukagjinit kurrë s’u lidh me Shkodrën, përveçse me kambët e kalit e t’njeriut! E Prishtina kërkon ta lidhë Serbinë me Durrësin përmes Ferrovisë, e s’flet me Tiranën për nji rrugë që do ta lidhte Malsinë me Dukagjinin e Shkodrën, e do tu këthehej jeta këtyne katundeve!
 
Hej n’shekullin e 21-të, Shala gjashtë muej ditë izolohet nga bota!
 
Mjerim i soji t’vet, për Kosovën e Shqipninë!
 
Sonte s’kemi rrymë këtu n’Bunin e Bajraktarit, por kemi shi e erë n’naltësinë 1760 metra mbi det.
 
Sonte gjumi bahet n’vetimë e bubullimë bjeshkësh, që mua ma kënaqin shpirtin!
 
Theth, 23.09.2020
/Bota Sot
Biskota me çokollatë dhe avokado – Ëmbëlsira e shëndetshme Avokado mund të jetë një zëvendësues i shkëlqyeshëm i vajit ose i gjalpit, për ta bërë këtë mjafton
Recetë: Brokoli me gjizë e hudhra, shumë e shëndetshme Kjo është një recetë e thjeshtë, shumë fantastike dhe e pasur në vlera ushqyese. Përgatitet me
Maska që tërheqë fytyrën më mirë se botoksi Nuk keni nevojë të humbni shumë para për t’u dukur më të rinj!
Smoothie nga limoni dhe jogurti për dobësim dhe metabolizëm të shpejtë Nëse dëshironi të hiqni shpejt dhe shëndetshëm kilogramët nga kofshët dhe stomaku, atëherë ky
Palëpeta gjermane: Brumi më i shijshëm, por më i mira është që mund të jetë i njelmët dhe i ëmbël! Jemi të sigurt që do të kënaqeni në gatimin interesant dhe në shijen e parezistueshme të palëpetave